Światowy Dzień Architektury
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Architektury. Jest to święto zarówno artystów tworzących przestrzeń użytkową, jak i wszystkich osób związanych z projektowaniem przestrzeni. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Unię Architektów.

Inspiracją projektantów Stadionu Energa Gdańsk była naturalna uroda bursztynu oraz portowa tradycja miasta. Imponujących rozmiarów bryła łączy w sobie m.in. stal, beton i charakterystyczne poliwęglanowe poszycie. Do wyjątkowego morskiego charakteru nawiązuje także falujący kształt trybun. Obiekt jest jak perła – oglądany z różnych perspektyw prezentuje inne oblicza, dzięki czemu zachwyca gości z całego świata.

Przypomnijmy, że Stadion Energa Gdańsk  został zaprojektowany przez Biuro Projektowe Rhode Kellerman Wawrowsky. Za projekt bursztynowej areny otrzymało ono I miejsce w kategorii Architektura i Projekt w prestiżowym międzynarodowym konkursie "The Stadium Business Award 2012" organizowanym przez Xperiology. Co więcej, Polski Komitet Olimpijski przyznał twórcom nagrodę "Złoty Wawrzyn Olimpijski 2012" w kategorii Architektura.

Poniżej możecie się zapoznać z ciekawostkami dotyczących bryły bursztynowej areny:

 

Stadionnow