Ogólnopolski Dzień Radia – audiodeskrypcja na Stadionie Energa Gdańsk
W czwartek, 11 kwietnia, obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Radia. Z tej okazji o pracy za mikrofonem i towarzyszących jej sportowych emocjach porozmawialiśmy z Pawłem Plechą – komentatorem, który od 6 lat prowadzi audiodeskrypcję na Stadionie Energa Gdańsk.

 Jak zaczęła się Twoja przygoda z mikrofonem?

Blisko dziesięć lat temu trafiłem do radia studenckiego, które działało przy Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Była to moja pierwsza wprawka zawodowa, która pozwoliła mi się zapoznać z mikrofonem. Jako, że od najmłodszych lat sport w ogóle, a piłka nożna w szczególności były moją pasją, więc siłą rzeczy trafiłem do redakcji sportowej. Później znalazłem się w Radiu Gdańsk, gdzie po raz pierwszy miałem okazję skomentować sport na żywo. To było fenomenalne doświadczenie, które przydaje mi się w mojej dzisiejszej pracy.

 

Jesteś audiodeskryptorem Stadionu Energa Gdańsk od samego początku. Jak wspominasz swoje początki? Czy był trudno?

To było fascynujące wyzwanie, ponieważ mogłem po raz pierwszy zmierzyć się z pełną transmisją meczu, od pierwszej do ostatniej minuty spotkania byłem na żywo na antenie. Nie było mi trudno ponieważ posiadałem już przygotowanie wyniesione z radia. Zawsze też chciałem wykonywać pracę komentatora sportowego, jest to ten odcinek pracy dziennikarskiej, który najbardziej mnie fascynował, i po dziś dzień fascynuje. Poza tym lubię formułę komentarza audiodeskrypcyjnego. Ponieważ mogę w niej, mówiąc językiem komentatorów, grać boiskiem, czyli skupiać się na tym co poczynają zawodnicy na murawie. Pomiędzy audiodeskrypcją a klasycznym komentarzem radiowym zachodzą pewne subtelne różnice. W przypadku audiodeskrypcji staramy się by słuchacz cały czas oczyma wyobraźni przebywał na stadionie. Dlatego dokładnie opisujemy wygląd trybun, boiska, sektorówek, ubioru i reakcji kibiców, a nawet aury pogodowej jaka jest aktualnie na obiekcie. Natomiast podczas komentowania gry stosujemy więcej opisów umiejscawiających akcję, częściej operujemy takimi wartościami jak metry kierunki, czy kolory, w porównaniu do radiowych kolegów.

 

Czy któreś komentowane przez siebie wydarzenie wspominasz wyjątkowo? Dlaczego?

Przez niemal sześć lat skomentowałem ponad setkę spotkań Lechii Gdańsk, do tego kilka meczów reprezentacji Polski. Na swój sposób każdy mecz jest wyjątkowy ponieważ każdy niesie za sobą inną historię. Natomiast mam kilka spotkań, które dla mnie są szczególne. Pierwszym był mój debiut w roli komentatora na meczu reprezentacji Polski, było to spotkanie z Litwą w 2014 roku. Wygrane przez nasz zespół 2:1, jedną z bramek zdobył Robert Lewandowski, miałem wielką przyjemność ją skomentować. Drugim spotkaniem był pojedynek Lechii z Juventusem w 2015 roku, gdy do Gdańska przyjechały największe gwiazdy Starej Damy. Natomiast trzecim meczem było spotkanie Biało-Zielonych z Lechem Poznań w rundzie finałowej sezonu 2013/14. Gdańszczanie wygrali 2:1, po dwóch trafieniach Zaura Sadajewa, a całe spotkanie rozegrali koncertowo. Liczę, że do grona tych meczów dołożę w tym sezonie kolejny pojedynek, na wagę Mistrzostwa Polski dla Lechii Gdańsk. Chciałbym wykrzyczeć do mikrofonu, że Biało-Zieloni zostają Mistrzami Polski.

 

Komu w szczególności polecasz zapoznać się ze stadionową audiodeskrypcją?

Audiodeskrypcję przygotowujemy przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, ale zachęcam do słuchania każdego, kto chciałby śledzić mecz z radiowym komentarzem. Wystarczy zabrać ze sobą dowolne urządzenie mobilne z funkcją radia, lub małe przenośne radio , a następnie ustawić je na częstotliwości 91,5 FM. Zawsze na dziesięć minut przed pierwszym gwizdkiem sędziego zaczynamy nadawać. Zachęcam serdecznie do słuchania.

 

POSŁUCHAJ AUDIODESKRYPCJI STADIONU ENERGA GDAŃSK 

 

Audiodeskrypcja zdjęciw