Piłkarskie derby Trójmiasta: mecz Lechia Gdańsk – Arka Gdynia
Derby elektryzują kibiców w całym Trójmieście. Mecze pomiędzy Lechią i Arką to nie tylko wyjątkowa rywalizacja na boisku, ale również niezwykłe oprawy kibiców na trybunach i atmosfera wielkiego lokalnego święta. Kolejna odsłona derbowych zmagań odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 października na Stadionie Energa Gdańsk. Biało-Zieloni staną przed szansą, by w pojedynku z lokalnym rywalem odzyskać pozycję lidera Ekstraklasy.

Żółto-Niebiescy to rywale, którzy wyjątkowo odpowiadają gdańskiej drużynie. W dotychczasowej rywalizacji na poziomie Ekstraklasy Biało-Zieloni odnieśli dziewięć zwycięstw nad Arką, dwukrotnie padał wynik remisowy. Warto przypomnieć, że piłkarze z Gdyni jeszcze nigdy nie pokonali Lechii w najwyższej klasie rozgrywkowej.

- Przed nami derby, wszystkie derby są niepowtarzalne i wyjątkowe, myślę, że nie można pokusić się o stwierdzenie, że jesteśmy spokojniejsi niż wcześniej. Koncentrujemy się na każdy mecz, każde spotkanie jest dla nas ważne, tym bardziej gdy są to derby. Nie oglądamy się za siebie, ani nie spoglądamy za bardzo w przyszłość. Chcemy osiągnąć sukcesy tu i teraz. – mówił trener Lechii Gdańsk Piotr Stokowiec na konferencji prasowej poprzedzającej spotkanie z Arką Gdynia.

Z golem w dorobku wrócił do Gdańska po występach w reprezentacji Konrad Michalak. Pomocnik Biało-Zielonych zaprezentował się z bardzo dobrej strony w meczu kadry U-21, i przyczynił się do wywalczenia przez zespół Czesława Michniewicza prawa gry w barażach do Mistrzostw Europy które odbędą się na boiskach Włoch i San Marino w przyszłym roku. Z kolei w zespole Arki wejście smoka do Ekstraklasy zaliczył Mateusz Młyński. Urodzony w 2001 roku zawodnik zdobył w meczu ze Śląskiem bramkę, która pomogła wywalczyć gdynianom trzy punkt na Dolnym Śląsku.

 - Da się odczuć atmosferę derbów na każdym kroku. Widać, że kibice żyją piłką. Jeszcze nie miałem okazji w takich grać jako senior, dotychczas jedynie podczas kariery juniorskiej. Patrzymy na to spotkanie jak na pozostałe. Ponieważ czy wygramy z Arką, czy Piastem to za każde spotkanie są trzy punkty – mówił pomocnik Biało-Zielonych Konrad Michalak.

Mecz z Piastem potwierdził jak ważnym ogniwem w zespole Piotra Stokowca jest Lukas Haraslin. Jego wejście na boisko nie tylko ożywiło grę gdańszczan w Gliwicach, ale również pozwoliło wywalczyć punkt w meczu z Piastunkami. W końcówce meczu Lukas Haraslin po efektownym uderzeniu wpisał się na listę strzelców, natomiast premierową asystę w bieżącym sezonie zaliczył Patryk Lipski.

Podopieczni Zbigniewa Smółki w ostatnich pięciu meczach odnieśli trzy zwycięstwa, jeden remis i jedną porażkę. Natomiast zawodnicy Piotra Stokowca odnieśli jedno zwycięstwo, dwa remisy i dwie porażki. Gdańszczanie zajmują pozycję wicelidera Ekstraklasy posiadając pięć punktów przewagi nad drużyną Arki.

Lechia to druga najskuteczniejsza drużyna w lidze pod względem dorobku bramkowego. Biało-Zieloni zdobyli 21 goli, lepsza pod względem skuteczności jest tylko Wisła Kraków, która wywalczyła o dwa trafienia więcej.

W najbliższym meczu kibice Biało-Zielonych ponownie będą liczyli na Lukasa Haraslina, który wyrósł na lidera gdańskiej drużyny, ale również na Flavio Paixao. Portugalczyk z siedmioma bramkami w dorobku współdzieli drugie miejsce na liście najlepszych strzelców LOTTO Ekstraklasy z Petteri Forsellem i Zdenek Ondrasek. Najlepszym strzelcem pozostaje Marcin Robak ze Śląska Wrocław. W zespole Żółto-Niebieskich najskuteczniejszym piłkarzem jest Maciej Jankowski, który zdobył pięć goli.

Biało-Zieloni pod względem bilansu występów przed własną publicznością są jedną z najlepszych drużyn w lidze. W dotychczas rozegranych pięciu spotkaniach gdańszczanie odnieśli trzy zwycięstwa i dwa remisy. Jako jedyna drużyna w lidze Lechia nie przegrała żadnego spotkania na swoim boisku. Natomiast Żółto-Niebiescy w spotkaniach wyjazdowych odnieśli dwa zwycięstwa, trzy remisy, i dwie porażki.

W dotychczasowej rywalizacji pomiędzy Lechią i Arką, Biało-Zieloni odnieśli czternaście zwycięstw, jedenaście remisów i osiem porażek. Bilans bramkowy jest również korzystny dla Biało-Zielonych, gdańszczanie zdobyli trzydzieści osiem bramek, tracąc dwadzieścia pięć goli.

Mecz Lechia Gdańsk – Arka Gdynia odbędzie się w sobotę 27 października o godz. 18.00 na Stadionie Energa Gdańsk.  

 

TS_00018

Bilety dostępne na: bilety.lechia.pl

Zapraszamy!