Na boisku nie będzie sentymentów. Zapowiedź meczu Lechia Gdańsk – Piast Gliwice
Dla obu klubów nadchodzące spotkanie będzie miało niebagatelną stawkę. Lechia będzie chciała wygrać i obronić pozycję lidera, by z większym spokojem oglądać niedzielny mecz pomiędzy Wisłą Kraków i Legią Warszawa. Natomiast piłkarze Piasta Gliwice marzą o tym, by zmniejszyć dzielący ich dystans do czołowej dwójki Ekstraklasy. Piątkowy mecz będzie również ważny dla braci Maków oraz Marcina Pietrowskiego, jednak sentymenty pozostaną w szatni, a na murawie walka o ligowe punkty.

Od objęcia drużyny przez Piotra Stokowca Lechia przeszła sporą rewolucję. Z zespołem pożegnało się wielu dojrzałych zawodników, w ich miejsce pojawiła się gdańska młodzież. Średnia wieku Biało-Zielonych to 24 lata. Jednak gliwicka ekipa również może poszczycić się młodymi kadrami. Piłkarze zespołu z ulicy Okrzei mają średnio 26 lat. Wśród gdańszczan najstarszym graczem jest 35 letni Grzegorz Wojtkowiak. Natomiast w gronie graczy Piasta największą liczbą wiosen może poszczycić się 38 letni bramkarz Jakub Szmatuła. Na przeciwległym biegunie znajdują się Mateusz Żukowski z Lechii, ledwie 17 letni napastnik, w ekipie Piastunków najmłodszy w szatni jest 19 letni Karol Stanek, występujący na pozycji napastnika.

Kibice lubiący pojedynki snajperów nie powinni się w tym meczu nudzić. Bowiem z jednej strony staną – pretendent do tytuł króla strzelców LOTTO Ekstraklasy Flavio Paixao, natomiast z drugiej strony Joel Valencia jedna z najjaśniejszych postaci polskiej ligi. Występujący w barwach Lechii Flavio to jeden z największych weteranów w lidze. W bieżącej kampanii ligowej, pod względem ilości trafień Portugalczyk ustępuje tylko Hiszpanowi Igorowi Angulo, który posiada w dorobku 17 bramek. Natomiast Ekwadorczyk Joel Valencia, to piłkarz, który choć ustępuje pod względem liczby goli wspomnianym graczom, bowiem zdobył tylko 5 trafień, to do swojego dorobku dołożył również 5 asyst. Jest również jednym z najaktywniejszych graczy pod bramką przeciwnika.

Lechia zwyciężyła w czterech z pięciu ostatnich spotkań rozgrywanych przeciwko drużynie Piasta w Gdańsku. Nie tylko najnowsza historia przemawia za Biało-Zielonymi. W dotychczasowych zmaganiach pomiędzy gdańską a gliwicką drużyną, Lechia triumfowała dziewiętnaście razy, w dwunastu meczach lepszy był Piast, natomiast w ośmiu spotkaniach padał wynik remisowy.

Warto przypomnieć, że drużyna Piotra Stokowca jest jedynym zespołem w lidze, który nie przegrał przed własną publicznością w bieżącym sezonie. Natomiast zespół Waldemara Fornalika, pięciokrotnie wracał z wyjazdów na tarczy.

Piątkowe spotkanie będzie wyjątkowe dla kilku piłkarz. W zespole Lechii Michał Mak zmierzy się ze swoim bratem Mateuszem, który broni barw Piasta. Spore emocje będą również towarzyszyły wyjściu na murawę Marcinowi Pietrowskiemu, który jest wychowankiem gdańskiego klubu i przez dekadę występował w biało-zielonej koszulce.

Początek spotkania Lechia Gdańsk – Piast Gliwice o 20:30 w piątek, 29.03.2019 r., na Stadionie Energa Gdańsk. Zachęcamy do przyjazdu na mecz darmową SKM-ką.

Lechia PIAST 2.JPG
 

Bilety dostępne na: lechia.bilety.pl