Trudna droga po mistrzostwo - zapowiedź meczu Lechia Gdańsk – Legia Warszawa
Wskazanie faworyta w tym spotkaniu wydaje się rzeczą niemożliwą. Bowiem z jednej strony mamy pretendenta do tytułu Mistrza Polski i największe objawienie obecnego sezonu – Lechię Gdańsk. Z drugiej zaś Legię Warszawa – jedną z najbardziej utytułowanych drużyn nad Wisłą i żelaznego faworyta do miana krajowego mistrza. Taki mecz na Stadionie Energa Gdańsk to nie lada gratka, obok, której nie można przejść obojętnie.

Biało-Zieloni w siedmiu ostatnich meczach nie zaznali goryczy porażki. Drużyna Piotra Stokowca w bieżącej kampanii ligowej imponuje formą oraz boiskową rozwagą, która pozwala wywinąć się jej z każdej opresji. W ostatnich meczach formą błyszczy Michał Nalepa. Obrońca Lechii walnie przyczynił się do wywalczenia kompletu punktów w dwóch ostatnich meczach, nie tylko poprzez zdobyte bramki, ale również dzięki umiejętnej grze w obronie. Potrafił przerywać akcje, oraz znakomicie czytał grę rywali, co pozwoliło uchronić gdańską drużynę przed stratą gola. Skrupulatność w obronie może być kluczowym czynnikiem pozwalającym odnieść Lechii zwycięstwo w nadchodzącym meczu z Legią.
Spotkanie ze stołeczną drużyną będzie miało szczególny wymiar aż dla sześciu piłkarzy gdańskiego zespołu. Bowiem w szatni Biało-Zielonych stworzyła się silna kolonia graczy mających zawodniczą przeszłość w Legii. W barwach Wojskowych występowali Dusan Kuciak, Błażej Augustyn, Ariel Borysiuk, Daniel Łukasik, Rafał Wolski oraz Konrad Michalak. Najkrótszy stażem w zespole Lechii jest Konrad Michalak, który dołączył do drużyny w połowie sierpnia bieżącego roku. Najczęściej jednak trener Stokowiec korzystał z usług Daniela Łukasika, który wystąpił w 17 razy w meczach gdańskiej drużyny. Natomiast w zespole Legii występuje tylko jeden piłkarz, który bronił barw Lechii, to Paweł Stolarski. Grający na pozycji obrońcy piłkarz przez cztery lata występował w klubie z nad morza.
Zespół trenera Piotra Stokowca to dotychczas jedyna drużyna, która nie przegrała meczu w lidze na własnym boisku. Natomiast Legia to obok Jagiellonia jedyna drużyna w Ekstraklasie, która przegrała na wyjeździe tylko raz. Warto przypomnieć, że jedyną porażkę w lidze na wyjeździe piłkarze Jagielloni ponieśli w Gdańsku.
Spotkanie Lechii z Legią to także pojedynek snajperów z półwyspu iberyjskiego. Z jednej strony znajduje się lider klasyfikacji strzelców LOTTO Ekstraklasy Flavio Paixao, który posiada w dorobku 11 bramek. Natomiast z drugiej strony znajduje się najskuteczniejszy strzelec Legii, Hiszpan Carlitos, który w bieżącej kampanii ligowej jest najskuteczniejszym graczem Wojskowych z 7 trafieniami.
Kibice Lechii szczególnie będą musieli zwrócić uwagę na Dominika Nagy i Michała Kuczarczyka. Obaj gracze zajmują drugie miejsce na liście najlepszych strzelców Legii, każdy z nich posiada w dorobku po cztery trafienia. Natomiast Dominik Nagy dokłada do tego sześć asyst, co czyni go w tej mierze najskuteczniejszym piłkarzem stołecznej drużyny.
Historia wzajemnej rywalizacji stawia w bardziej uprzywilejowanej pozycji Legię Warszawa. Stołeczna drużyna odniosła nad Lechią trzydzieści zwycięstw, natomiast zespół z Gdańska triumfował nad Legią jedynie w jedenastu meczach. Natomiast dwanaście razy w meczach obu drużyn padał wynik remisowy.
Początek meczu Lechia Gdańsk – Legia Warszawa w niedzielę 9 grudnia o godz. 18.00 na Stadionie Energa Gdańsk.


Bilety dostępne na www.lechia.pl/bilety