Wyścig do tytułu trwa w najlepsze – zapowiedź meczu Lechia Gdańsk – Lech Poznań
Końcówka ligowego sezonu dostarcza kibicom nie tylko boiskowych emocji. Niczym gromy z jasnego nieba spadają informacje o tym, iż kolejne kluby dziękują za współpracę dotychczasowym szkoleniowcom. Legia rozstała się z Ricardo Sa Pinto, Arka pożegnała Zbigniewa Smółkę, cierpliwość stracili również włodarze Lecha Poznań, którzy odprawili Adama Nawałkę. Rozpoczynający generalną przebudowę Kolejorz przyjedzie w najbliższą sobotę do Gdańska na mecz z Lechią. Po raz pierwszy od wielu lat zdecydowanym faworytem są Biało-Zieloni.

Pojedynki z poznańską lokomotywą nigdy nie leżały gdańskiej ekipie. Zespół ze stolicy Wielkoposki wygrał z Lechią 27 razy, Biało-Zieloni triumfowali w 19 spotkaniach, natomiast 11 razy padał wynik remisowy. Historia ostatnich spotkań również przychylnym okiem spogląda na Lecha. Z ostatnich 15 gier Kolejorz wygrał 9, trzykrotnie dzielił się punktami z Lechią, natomiast 3 razy górą była gdańska drużyna.

Lechia pod wodzą Piotra Stokowca notuje stały progres. Drużyna z powodzeniem radzi sobie w rywalizacji na dwóch frontach. W LOTTO Ekstraklasie umiejętnie broni pozycji lidera, natomiast w Pucharze Polski walczy o prawo występu w wielkim finale w Warszawie. Inaczej jest w Poznaniu gdzie bieżący sezon Lechici mogą spisać na straty. W meczu z Lechią na ławce trenerskiej Kolejorza zasiądzie już trzeci trener w tych rozgrywkach. Sezon rozpoczął Ivan Djurdjević, następnie zastąpił go Adam Nawałka, jednak wobec słabych wyników drużyny z Wielkopolski, zastąpił go Dariusz Żuraw. Najprawdopodobniej jest to jedynie zmiana tymczasowa i docelowo w kolejnej kampanii Lech poprowadzi inny trener.

Ostatnią wygraną poznański klub odniósł 3 marca pokonując po bramce Chrystiana Gytkjaera Arkę Gdynia. W międzyczasie Lechici przegrali ze słabo spisującymi się w tym sezonie Górnikiem Zabrze i Miedzią Legnica. Jedynymi pozytywnie wyróżniającymi się piłkarzami w zespole Lecha są Chrystian Gytkjaer, Pedro Tiba i Darko Jevtić. Pierwszy z wymienionych graczy to najskuteczniejszy strzelec zespołu z Poznania, natomiast pozostali wykonują dużą pracę w drugiej linii.

Postawa Lecha kontrastuje z grą Lechii Gdańsk, która jest jednym zespołem w lidze, który nie zaznał jeszcze goryczy porażki przed własną publicznością. Stadion Energa Gdańsk ponownie zamienił się w twierdzę nie do zdobycia. Jedynie cztery drużyny były w stanie wywalczyć remis na obiekcie w Letnicy. Ponadto Lechia obok Cracovii jest drużyną, która traci najmniej bramek przed swoimi kibicami. Biało-Zieloni stracili u siebie dziesięć goli, natomiast Pasy straciły dziewięć bramek na własnym boisku.

Mecz Lechia Gdańsk – Lech Poznań odbędzie się w sobotę 6 kwietnia o godz. 20.30 na Stadionie Energa Gdańsk.

Bilety dostępne na: bilety.lechia.pl

Lechia-Lech fot4 Tadeusz Skwiot
 

Autorem zdjęć jest Tadeusz Swiot.