Zrobić milowy krok w stronę mistrzostwa – zapowiedź meczu Lechia Gdańsk – Jagiellonia Białystok
Przed Biało-Zielonymi mecz roku. W najbliższą niedzielę 25 listopada Lechia Gdańsk podejmie na Stadionie Energa Gdańsk Jagiellonię Białystok. Stawką tego meczu będzie nie tylko obrona fotelu lidera przez piłkarzy Piotra Stokowca. Zwycięstwo pozwoli gdańszczanom odskoczyć od rywala na sześć punktów w ligowej tabeli, co może znacznie skrócić Biało-Zielonym drogę do tytułu Mistrza Polski.

Połowa zmagań w zasadniczej części sezonu za piłkarzami LOTTO Ekstraklasy. Podopieczni Piotr Stokowca zyskali miano mistrza półmetka rozgrywek. Gdańska drużyna ewoluowała w tym czasie od niespodzianki, przez sensację ligi aż do miana faworyta w walce o mistrzostwo kraju. Olbrzymia w tym zasługa trenera gdańskiej drużyny, który tchnął w zespół nową jakość. Szkoleniowcowi Lechii udało się połączyć doświadczenie dojrzałych graczy z ambicją i zadziornością młodych zawodników. Obecna Lechia to drużyna, która nie tylko na własnym boisku jest w stanie zwyciężyć każdego rywala, to zespół, który nie musi również obawiać się nikogo na wyjazdach. Najlepszym przykładem była wygrana odniesiona nad Lechem w Poznaniu, który od zawsze uchodził za niezwykle trudny teren dla Biało-Zielonych. Przypomnijmy, że ostatni raz Lechia przegrała na boisku rywala 28 września, 0:1 z Wisłą Płock. Natomiast na własnym obiekcie, w bieżącej kampanii ligowej Lechia nie uległa rywalom.

Sukcesem trenera są nie tylko zmiany w grze zespołu, lecz przede wszystkim w mentalności zespołu. Piotr Stokowiec obudził w piłkarzach pokłady zaciętości i zdeterminowania, oraz świadomość własnych możliwości. Dzisiejsza Lechia przypomina świetnie naoliwioną, znakomicie pracującą maszynę zaprogramowaną na wygrywanie. Nawet pojawiające się przejściowe spadki formy nie odbijają się na całościowym obrazie drużyny.

W niedzielę na Stadionie Energa Gdańsk Lechia podejmie rywala, który wyjątkowo w ostatnich latach leży Biało-Zielonym. Warto przypomnieć, że w ostatnich 10 spotkaniach gdańscy piłkarze tylko 2 razy przegrali z Jagiellonią, odnosząc przy tym 6 zwycięstw i 2 remisy.

Trener Piotr Stokowiec w ostatnim czasie dokonywał kilku rotacji w składzie. Między innymi szansę gry otrzymał Zlatan Alomerović, bramkarz sprowadzony przed sezonem z Korony Kielce. Rywal Dusana Kuciaka zaprezentował się z dobrej strony i pokazał, że stanowi wartościowego zmiennika dla słowackiego bramkarza. Dusan Kuciak wrócił między słupki na mecz z Cracovią i swoimi interwencjami, a zwłaszcza obronionym rzutem karnym, zasłużył na miano najlepszego piłkarza na boisku w zespole Lechii.

W nadchodzącym meczu piłkarze Lechii staną przed trudnym zadaniem powstrzymania bramkostrzelnych piłkarzy Jagi. Mowa o Arvydasie Novikovasie i Karolu Świderskim. Obaj zawodnicy mają w swoim dorobku po pięć bramek. To blisko połowa wszystkich goli, które w tym sezonie zdobyła Jagiellonia.

Duma Podlasia to zespół, który w bieżącej kampanii ligowej najlepiej z pośród wszystkich zespołów LOTTO Ekstraklasy radzi sobie na wyjazdach. Podopieczni trenera Ireneusza Mamrota grali w tym sezonie sześciokrotnie na obcych boiska przywożąc do Białegostoku cztery zwycięstwa, dwa remisy i ani jednej porażki. Jagiellonia to jedyny zespół w lidze, który nie przegrał w tym sezonie wyjazdowego spotkania. Dla odmiany warto przypomnieć, że Lechia to jedyna drużyna, która w bieżącym sezonie nie przegrała na własnym boisku.

Początek meczu Lechia Gdańsk – Jagiellonia Białystok w niedzielę 26 listopada o godz. 18.00 na Stadionie Energa Gdańsk.

Bilety dostępne na: bilety.lechia.pl