Mecz towarzyski Polska-Czechy
2018-11-15

Zapadła decyzja o organizacji jesiennych meczy towarzyskich Reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni zmierzą się na Stadionie Energa Gdańsk z reprezentacją Czech 15 listopada 2018 r. Początek spotkania o 18:00.

Biało-Czerwoni zagrają na Stadionie Energa Gdańsk już po raz ósmy. Dotychczasowy bilans kadry na obiekcie w Letnicy wynosi dwa zwycięstwa, dwa remisy i trzy porażki. Po raz ostatnim reprezentacja Polski zagrała na gdańskim stadionie w listopadzie ubiegłego roku z Meksykiem.

Spotkanie towarzyskie na Stadionie Energa Gdańsk będzie poprzedzało wyjazdowy mecz z Portugalią w ramach Ligi Narodów UEFA. Przypomnijmy, że Polska znajduje się w najwyżej sklasyfikowanej w rozgrywkach Dywizji A. Natomiast Czechy, na podstawie rankingu UEFA uplasowali się w Dywizji B.

Listopadowy mecz z Czechami będzie 27 konfrontacją z naszym południowym sąsiadem. Historyczny bilans spotkań każe upatrywać w Czechach faworytów spotkania. Polacy zwyciężali dotychczas w ośmiu pojedynkach, Czesi w trzynastu grach, zaś w pięciu meczach padał wynik remisowy.

Największymi gwiazdami współczesnej reprezentacji Czech są występujący w linii pomocy Antonin Barak z Udinese Calcio, oraz napastnik Romy Patrick Schick. Pierwszy z wymienionych piłkarzy to jeden z najlepszych strzelców drużyny z Udine. Urodzony w Pribramie zawodnik w bieżącej kampanii ligowej zdobył dla swojej drużyny sześć goli. Natomiast Patrick Schick zdobył dla klubu ze stolicy Włoch jedną bramkę w aktualnych rozgrywkach Serie A.

Za Polakami cztery mecze pod wodzą nowego selekcjonera. Kadra Jerzego Brzęczka zremisowała z Włochami i Irlandią oraz uległa Portugalii i Włochom w rewanżowym spotkaniu w ramach Ligi Narodów UEFA. Niestety porażka z tymi ostatnimi pozbawiła Biało-Czerwonych szans na utrzymanie w gronie elity tych rozgrywek. Przypomnijmy, że ostatnie zwycięstwo reprezentacja Polski odniosła podczas mundialu w Rosji. Polacy po golu Jana Bednarka pokonali Japonię 1:0, było to zarazem ostatnie spotkanie w roli selekcjonera narodowej kadry dla Adama Nawałki.

Natomiast Czesi radzą sobie w rozgrywkach Ligi Narodów ze zmiennym szczęściem. W pierwszym meczu ulegli 1:2 Ukrainie. W drugim spotkaniu podopieczni Jaroslava Silhavy pokonali Słowację 2:1. Było to prestiżowe zwycięstwo, bowiem mecze pomiędzy tymi zespołami mają derbowy charakter. W meczu ze Słowakami zaprezentowali się z dobrej strony Michael Kremcik i Patrik Schick. Drugi z wymienionych graczy urasta do rangi lidera i największej gwiazdy drużyny Jaroslava Silhavy.

Problemem Czechów jest brak stabilnej obrony z pięciu rozegranych w tym roku spotkań nasi południowi sąsiedzi zaledwie jedno zakończyli bez straty gola. Dwukrotnie zaś przegrywali bardzo wysoko 0:4 z Australią i 1:5 z Rosją. W czeskim zespole wyraźnie widać przemianę pokoleniową, co najbardziej odczuwalne jest w formacji defensywnej, która w swoim czasie należała do jednej z najmocniejszych w Europie. Czechom brakuje następców piłkarzy pokroju Tomasa Ujfalusiego, Zdenka Grygery, Marka Jankulovskiego, czy Tomasa Galaska, którzy dawali komfort gry kolegom z ofensywy. Czesi szukają również zawodników, którzy nawiązaliby swoją grą do takich tuzów drugiej linii jak Pavel Nedved, Karel Poborsky czy Tomas Rosicky. Przypomnijmy, że w tym roku Czechy pokonały tylko Nigerię i Słowację.

Czechy w dotychczasowej historii zagrały zaledwie raz na Mistrzostwach Świata. Drużyna z takimi piłkarzami w składzie jak Jan Koller, Pavel Nedved, czy Petr Cech, wystąpiła na turnieju w Niemczech w 2006 roku. Zespół prowadzony przez Karela Brucknera, odpadł z turnieju już po fazie grupowej. Czesi zwyciężyli jedynie w pierwszym meczu ze Stanami Zjednoczonymi 3:0, natomiast w kolejnych przegrali dwukrotnie 0:2 z Ghaną i Włochami.

Sprzedaż biletów na spotkanie prowadzi PZPN poprzez oficjalną stronę www.

pzpn