Lechia Gdańsk - Wisła Płock
16. kolejka Ekstraklasy  

Połowa części zasadniczej sezonu za piłkarzami LOTTO Ekstraklasy. Nasi ligowcy rozpoczynają rewanżową rundę zmagań. Pierwszym rywalem Biało-Zielonych na tym etapie rozgrywek będzie Wisła Płock. Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 20.30 na Stadionie Energa Gdańsk.

Ekstraklasa wraca do rywalizacji po przerwie na mecze kadry Adama Nawałki. Podczas zgrupowania poprzedzającego spotkania z Meksykiem i Urugwajem gdańską Lechię reprezentował Rafał Wolski. Pomocnik Biało-Zielonych miał okazję zagrać w narodowych barwach po raz siódmy. Z pośród podopiecznych Adama Owena kilku piłkarzy może liczyć na powołania do drużyny narodowej, a dobry występ w meczu z popularnymi Nafciarzami, może przybliżyć ich do zespołu prowadzonego przez Adama Nawałkę.

Lechia w ostatnim meczu przed reprezentacyjną przerwą zmierzyła się w Gdyni z Arką. Spotkanie miało niezwykle dramatyczny przebieg. Dopiero w doliczonym czasie gry gdańszczanie przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Gola na wagę trzech punktów zdobył Portugalczyk Flavio Paixao. Dla napastnika Biało-Zielonych było to dopiero drugie trafienie w bieżących rozgrywkach.

Na Stadionie Miejskim w Gdyni podopieczni Adama Owena rozegrali najlepsze spotkanie w obecnej kampanii ligowej. Świetne zawody rozegrał Daniel Łukasik, oraz Rafał Wolski. Solidnie zaprezentował się również Milos Krasic. Gdańszczanie zagrali konsekwentnie i z większym zaangażowaniem, co w dodatkowym czasie gry przełożyło się na zwycięską bramkę.

Dla Jerzego Brzęczka wizyta w Gdańsku będzie sentymentalnym powrotem do miejsca, w którym zaczynał pracę na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Szkoleniowiec Wisły Płock w bieżącym sezonie odniósł z Nafciarzami 6 zwycięstw, 2 remisy i 7 porażek. Płocczanie lepiej radzą sobie w spotkaniach przed własną publicznością. Na własnym boisku odnieśli 4 zwycięstwa i 4 porażki. W delegacji zawodnicy Jerzego Brzęczka wygrali zaledwie 2 mecze, dwukrotnie remisowali, zaś w trzech spotkaniach schodzili z boiska pokonani.

W zespole Nafciarzy szczególnie warto zwrócić uwagę na Nico Varelę, najlepszego strzelca płockiej drużyny, autora czterech goli. Świetnie spisuje się również Giorgi Merebaszwili, gruziński pomocnik to najlepszy asystent beniaminka poprzedniego sezonu. Były zawodnik greckiego Levadiakosu ma w swoim dorobku pięć asyst.

Historia spotkań Lechii Gdańsk z Wisłą Płock przemawia za Biało-Zielonymi. W dotychczasowych siedmiu spotkaniach czterokrotnie triumfowała gdańska drużyna, dwa mecze zakończyły się remisem, zaś w jednym spotkaniu zwyciężył płocki zespół.

Początek meczu Lechia Gdańsk – Wisła Płock w sobotę 18 października o godz. 20.30 na Stadionie Energa Gdańsk.

Autor: Paweł Plecha