Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok
9. kolejka Ekstraklasy

Po przerwie na mecze reprezentacji Polski w eliminacjach do Mistrzostw Świata pora wrócić na ligowe boiska. Za piłkarzami Lechii już jedno spotkanie, gdańszczanie na wyjeździe pokonali Piasta Gliwice. Natomiast w najbliższy poniedziałek Biało-Zieloni wybiegną na murawę Stadionu Energa Gdańsk, by rozegrać spotkanie z Jagiellonią.

Mecze przeciwko Jagiellonii to dla drużyny Piotra Nowaka wręcz "specjalność zakładu". Gdańszczanie wygrali z Jagą pięć ostatnich spotkań, zdobywając w nich aż szesnaście bramek, tracąc zaledwie dwa gole. W trójmieście Lechia nie przegrała z zespołem ze stolicy Podlasia w czterech ostatnich sezonach. 

W bieżących rozgrywkach to jednak zespół z Białegostoku sprawia lepsze wrażenie. Jagiellonia z dorobkiem 14 punktów zajmuje 4 miejsce w lidze. Zespół gości przeszedł w letnim okresie przygotowawczym sporo zmian w składzie. Jednak najważniejsza z nich nastąpiła na stanowisku szkoleniowca. Uwielbianego na Podlasiu Michała Probierza zastąpił Ireneusz Mamrot. To trener o olbrzymim doświadczeniu wyniesionym z zaplecza ekstraklasy. W I lidze z powodzeniem pracował z piłkarzami Chrobrego Głogów, których przeprowadził od III do I ligi. Jagiellonia jest pierwszym klubem z najwyższego poziomu rozgrywek w karierze tego szkoleniowca.

Wśród piłkarzy Jagiellonię opuścili tacy zawodnicy jak Jonatan Straus, Przemysław Mystkowski, Jacek Góralski, czy Konstantin Vasilijev. Ostatni z wymienionych graczy zdobył w poprzednim sezonie 13 bramek, dzięki czemu w znacznym stopniu przyczynił się do wywalczenia przez białostoczan wicemistrzostwa Polski. Estońskiego piłkarza z powodzeniem zastępują jednak w nowym sezonie tacy piłkarze jak Cillian Sheridan czy Jacek Góralski.

Powody do optymizmu mogą mieć kibice w Gdańsku, bowiem Lechia przełamała słabą passę spotkań bez zwycięstwa i w miniony poniedziałek pokonała na wyjeździe Piasta Gliwice. Wygrana jest tym bardziej cenna, ponieważ podopieczni Piotra Nowaka odnieśli ją grając w osłabieniu po czerwonej kartce jaką otrzymał Simeon Sławczew. Znakomite wejście do zespołu miał Romario Balde. Występujący na pozycji prawego napastnika młodzieżowy reprezentant Portugalii zdobył w debiucie na polskich boiskach zwycięską dla Lechii bramkę. Urodzony w Gwinei Bissau piłkarz to wychowanek Benfiki Lizbona.

Gdańszczanie dzięki wygranej z Piastem wskoczyli na 11 miejsce w tabeli. Podczas bieżącej kampanii ligowej Biało-Zieloni wygrywali jedynie na boiskach rywali. Pora na pierwszą wygraną przed własną publicznością. Początek spotkania Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok w poniedziałek 18 września o godz. 18.00 na Stadionie Energa Gdańsk.

Autor: Paweł Plecha