Dęby pamięci ofiar Katynia zostaną zasadzone przy Stadionie Energa Gdańsk
3 dęby zostaną posadzone na promenadzie prowadzącej na Stadion Energa Gdańsk i uczczą pamięć 3 działaczy jednego z pierwszych klubów piłkarskich w Polsce - Lechia Lwów

Sadzenie dębów przy dojściu do Stadionu, od strony Amber Expo, odbędzie się w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”, która została zorganizowana, by upamiętnić wszystkie osoby zamordowane przez NKWD w 1940 r. Jeden posadzony dąb symbolizuje jedenego zamordowanego bohatera. W Gdańsku uczczona zostanie pamięć generała brygady Józefa Gigiel-Melechowicza, pułkownika Kazimierza Baszniaka oraz porucznika Tadeusza Kobela, którzy byli zarazem działaczami i piłkarzami polskiego klubu piłki nożnej -  Lechii Lwów. Lechia Gdańsk, oprócz nazwy, odziedziczyła również po swoim lwowskim poprzedniku biało-zielone barwy.

zawodnicy Lechia Lwów


Podczas uroczystości odśpiewany zostanie hymn narodowy. Następnie inicjator akcji Prezes GAiT Maciej Lisicki odczyta biografie zamordowanych bohaterów. Na zakończenie nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowych tabliczek, które zostaną zamocowane na kamieniach przy posadzonych drzewach.

Uroczystość, na którą zaprasza Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, odbędzie się o godzinie 16.30 w dniu meczu Lechii Gdańsk z Arką Gdynia (sobota, 7 kwietnia 2018 r.).

Dęby pamięci
Na zdjęciu drużyna piłkarska Lwowskiego Klubu Sportowego Lechia Lwów, 1931 r.
Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.