Mecz Lechia Gdańsk vs Karpaty Lwów
Sportowe emocje na najwyższym poziomie, kulinarna podróż dookoła świata i zabawa dla najmłodszych. W niedzielę, 9 września, na Stadionie Energa Gdańsk, Biało-Zieloni podejmą ukraińską drużynę – Karpaty Lwów. Mecz rozpocznie się o godz. 18.30.

Ten dzień warto spędzić wspólnie z Lechią Gdańsk i bursztynową areną. Na boisku rywalizować będą dwie „biało-zielone” drużyny, które łączy historia oraz współpraca miast. W tle spotkania pojawia się bowiem wątek historyczny. Wielu piłkarzy Lechii Lwów, założonej w 1903 roku, grało w Lechii Gdańsk, w tym m.in. Alojzy Kuszlak, jeden z założycieli gdańskiego klubu. W Muzeum Lechii Gdańsk na Stadionie Energa Gdańsk można obejrzeć jego legitymację klubową z 1947 roku. W latach 1927-1939 barwy Lechii Lwów reprezentował Ryszard Koncewicz, który po wojnie od 1949 prowadził Lechię Gdańsk, a później kadrę narodową. Jest uznawany za jednego z najlepszych polskich trenerów piłkarskich w historii. Warto przypomnieć także, że gdańska Lechia w sezonie 2012/2013 grała z datą 1903 na getrach. To nawiązanie do daty powstania Lechii Lwów, która była pierwszym w historii zespołem piłkarskim utworzonym przez Polaków na ziemiach polskich. W 1907 roku część piłkarzy przyłączyła się do Pogoni. Obecnie klub już nie istnieje, jego działalność została zawieszona we wrześniu 1939 roku.

Obie drużyny choć występują w najwyższych krajowych rozgrywkach, nigdy wcześniej nie stanęły do sportowej rywalizacji. Ich debiut będzie można oglądać 9 września na gdańskim Stadionie. Mecz będzie też piękną klamrą łączącą udaną współpracę miast Gdańsk i Lwów. Bilet na mecz to symboliczne 5 zł.

Przed spotkaniem, od godziny 11.00, na terenach zewnętrznych Stadionu, odbędzie się piknik rodzinny wraz z zakończeniem sezonu foodtruckowego. Przez cały dzień będzie można skosztować różnorodnych przysmaków kuchni tajskiej, belgijskiej, a także molekularnej. Ciabatta z krewetkami lub kurczakiem, hiszpańskie paluchy churros czy lody rzemieślnicze – to tylko niektóre z ponad 100 potraw. Za przygotowanie przekąsek odpowiadać będą najwięksi pasjonaci kulinariów, którzy swoją miłością do kuchni od lat zarażają mieszkańców całej Polski.

Wśród niedzielnych atrakcji nie może również zabraknąć, uwielbianych przez dzieci dmuchańców: w kształcie Stadionu oraz oceanarium Nautilus. Mali sportowcy będą mogli natomiast rozgrywać mecze na mobilnym boisku piłkarskim.

Bilety na mecz dostępne tutaj. 

1200x628
Partnerami wydarzenia są: Miasto Gdańsk, Gdański Urząd Pracy, GIWK, Portal Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Pekabex, Grupa GPEC, Orbis, Fundacja Obudź Nadzieję, Lechia Gdańsk - Kibice Razem, Fundacja Lechii Gdańsk. 
                    
Patroni medialni: Radio Gdańsk, gdansk.pl, Magazyn Together, Dziennik Bałtycki.
         
Patronat honorowy: Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego.