Za miesiąc rozpoczęcie wielkiej gry

19.06.2019
19 lipca wybudzą się z letniego snu piłkarze Ekstraklasy. Zanim jednak rozgrywki wystartują warto spojrzeć na nie od innej strony i przypomnieć smaczki związane z rywalizacją o Mistrzostwo Polski.

Pierwszy sezon i niepobity do dziś rekord

W 1927 roku wyłoniono po raz pierwszy mistrza kraju w formule ligowej. Zwycięzcą rozgrywek została Wisła Kraków. Natomiast korona króla strzelców powędrowała do Henryka Reymana – postaci współcześnie ikonicznej dla sympatyków Białej Gwiazdy. Napastnik krakowskiego klubu w premierowym sezonie dokonał wyjątkowego wyczynu, nawet jak na swoje czasy, zdobywając dla Wisły 37 bramek w jednym sezonie. Nikt później nie zbliżył się nawet do jego wyniku, co więcej strzelec Białej Gwiazdy, do dzisiaj jest jedynym zawodnikiem w historii ligi, który przekroczył barierę 30 goli w jednym sezonie. Próbę ataku szczytowego podjęło kilku zawodników, jednak żadne nie był w stanie osiągnąć wyniku Reymana. Tuż za plecami legendarnego gracza znaleźli się Ludwik Gintel z 29 trafieniami w jednej kampanii, czy Nemanja Nikolić, który zdobył 28 trafień.

Kraków – Mistrzowie z pod Wawelu

Wśród polskich miast stolica Małopolski wysuwa się na pierwsze miejsce pod względem dorobku medalowego w Ekstraklasie. Drużyny z grodu Kraka wywalczyły łącznie 49 medali. Najczęściej na szyjach krakowskich zawodników zdobiły złote krążki, bowiem aż 19 raz zespoły z dawnej stolicy Polski zdobywały tytuły krajowych mistrzów. 17 razy kluby z Krakowa zdobywały srebro, a 13 razy cieszyły się z brązu.

Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się Warszawa z 47 medalami Mistrzostw Polski. Warto dodać, że tytuł zwycięzcy rozgrywek stołeczne kluby zdobywały 15 razy, natomiast po 16 razy warszawskie kluby fetowały srebrne i brązowe medale mistrzostw.

Na najniższym stopniu podium plasuje się Chorzów, który łącznie wywalczył 33 medale, 14 złotych, 7 srebrnych i 12 brązowych.

Mistrzów znajdziemy na Śląsku

Ruch Chorzów i Górnik Zabrze – dwie wielkie marki w polskiej piłce znajdują się w czołówce klasyfikacji drużyn, które najczęściej sięgały po mistrzostwo kraju. Chorzowianie z dorobkiem 14 tytułów zajmują pierwsze miejsce.  Tyleż samo trofeów wywalczyli Zabrzanie, jednak ze względu na skromniejszy ogólny bilans medali mistrzostw Polski zajmują w klasyfikacji drugie miejsce. Natomiast na najniższym stopniu podium znajduje się Legia Warszawa, która wywalczył 13 tytułów krajowego mistrza.

Warto przypomnieć, że w niedawno zakończonym sezonie tytuł najlepszej drużyny w lidze ponownie powędrował na Śląsk za sprawą Piasta Gliwice.

28 lat różnicy

Najmłodszy piłkarzem, który debiutował w rozgrywkach ligowych był Janusz Sroka, który pierwszy mecz w lidze rozegrał w wieku 15 lat i 57 dni. Natomiast najstarszym graczem był Janusz Jojko, który wystąpił po raz ostatni w Ekstraklasie mając 43 lata i 41 dni.

Piłkarz Biało-Zielonych rekordzistą

Pod względem ilości występów w Ekstraklasie żaden zawodnik nie może równać się z Łukaszem Surmą. Były gracz Lechii rozegrał w łącznie w lidze 559 spotkań. Na drugim miejscu znajduje się Marcin Malinowski, który zaliczył w Ekstraklasie o 101 mniej spotkań niż Łukasz Surma. Dorobek Malinowskiego zamyka się w 458 spotkaniach. Na trzecim miejscu znajduje się Marek Chojnacki, który dla ŁKS Łódź rozegrał 452 mecze.

Ekstraklasa DZIS.JPG