#Tutaj2018 się rozwijam
27.12.2018
Podsumowanie roku 2018 na Stadionie Energa Gdańsk

Działalność Stadionu Energa Gdańsk to nie tylko organizacja wydarzeń i meczów piłkarskich.  Realizowana jest również polityka CSR, w ramach której odbywają się m.in. zajęcia prozdrowotne, zachęcające do rozwoju i aktywnego stylu życia.

W 2018 roku z działań społecznych Stadionu skorzystało aż 41 tysięcy osób. Na bursztynowej arenie odbyło się 167  darmowych zajęć sportowych, z czego znaczna część w ramach projektów EKSTRA FAN oraz EKSTRA FAN Ladies. Przypomnijmy, że były to inicjatywy skierowane do osób z nadwagą w wieku 35 – 60 lat. Całość przygotowano wspólnie z Ośrodkiem Promocji Zdrowia Miasta Gdańsk, ERGO ARENĄ oraz klubami sportowymi: Lechią Gdańsk, Wybrzeżem Gdańsk, Treflem Gdańsk oraz Treflem Sopot. W programie przedsięwzięcia znalazły się m.in. zajęcia z dietetykami, fizjologami, lekarzami, specjalistami z zakresu aktywności fizycznej
i żywienia oraz ćwiczenia z wykwalifikowanymi trenerami. W 2018 r. uczestnikom projektów udało się zdrowo zrzucić w sumie 386 kilogramów! Na bursztynowej arenie po raz kolejny odbywała się też cykliczna akcja Biegam Bo Lubię oraz darmowowe warsztaty rolkarskie.

Latem odbył się festyn rodzinny „Początek Wakacji” (https://bit.ly/2ExVWCZ). Stadion razem  z partnerami przygotował dla najmłodszych uczestników sportowe atrakcje, konkursy i niespodzianki. Teren obiektu zamienił się na kilka godzin w krainę pełną gier i zabaw, którą chętni mogli nieodpłatnie zwiedzić. Impreza była nie tylko świetną rozrywką, ale także miejscem promocji aktywnego i zdrowego trybu życia dla rodzin.  

Wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczęła się kolejna edycja Lekcji Przedsiębiorczości, organizowanych przez Fundację Inspirujące Przykłady (https://bit.ly/2B7JaI8). W ramach realizacji projektu Stadion gościł uczniów ze szkół średnich spoza Trójmiasta. Cel przedsięwzięcia to przede wszystkim kształtowanie kompetencji młodzieży oraz zapewnienie jej dostępu do rzetelnej i praktycznej wiedzy. Uczniowie mogli także poznać i zwiedzić obiekt. Ponadto, w 2018 roku na bursztynowym Stadionie odbyły się zajęcia dla studentów Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

W sumie z organizowanych w roku 2018 działań edukacyjnych skorzystało 258 osób.

W maju odbył się Charytatywny Bieg dla Arturka połączony z obchodami Dnia Flagi Rzeczpospolitej. Uczestnicy mieli do wyboru trzy dystansy o różnych długościach, a dla najmłodszych przygotowano trasę mającą 200 metrów. Udział dla osób dorosłych był odpłatny. Cały dochód z wydarzenia został przekazany na rehabilitację ciężko chorego Arturka Rosy.

W tym samym miesiącu miała miejsce również akcja „Dokop trenerowi, pomóż dzieciakowi”. Wyzwanie podjęło pięciu trenerów personalnych. Trudność zadań dla nich przeznaczonych - wśród których można było znaleźć m.in. biegi na dystans oraz ćwiczenia wysiłkowe - rosła z każdą wpłaconą złotówką. Zbiórka miała na celu umożliwienie zakupu niezbędnego sprzętu medycznego dla podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza, prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. Zaledwie sześć dni później odbyło się kolejne ważne wydarzenie  – mecz charytatywny #PodajDalej (https://bit.ly/2A6kqjW). Drużyna Telewizji Polskiej zmierzyła się z zespołem Przyjaciół Hospicjum. W składzie nie zabrakło znanych twarzy - na boisku mogliśmy zobaczyć m.in. Wojciecha Grzyba i Tomasza Dawidowskiego. Wszystkie zgromadzone tego dnia środki zostały przeznaczone na realizację celów statutowych Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci.

W listopadzie odbyła się Kolacja Szefów Kuchni, zorganizowana w ramach projektu „Serce do garów” (https://bit.ly/2T4FVt4).  Jedenastu mistrzów sztuki kulinarnej podało gościom swój autorski repertuar. W trakcie imprezy odbyły się również charytatywne licytacje. Cały zysk z wydarzenia został przekazany Fundacji „Przemek dzieciom”.

Zimą miał miejsce Bal Charytatywny, na którym udało się zebrać kwotę ponad 70 tysięcy złotych (https://bit.ly/2CqlMrk). Całość tych środków została przeznaczona na wsparcie planów reaktywacji przedszkola przy Parafii Św. Anny i Joachima w Gdańsku Letnicy. Stadion po raz kolejny zaangażował się również w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – na aukcję przekazano ekskluzywną, 10-osobową lożę VIP oraz kawałek poliwęglanowego poszycia Stadionu (https://bit.ly/2EFprnd). Ponadto, bursztynowa arena uczestniczyła także w Gdańskiej Paczce.

W sumie w 2018 roku udało się zebrać 174 tysiące złotych na cele dobroczynne.