Trzymamy kciuki za Biało-Zielone talenty
06.05.2019
Na przełomie maja i czerwca Polska będzie gościć najlepsze drużyny globu. W naszym kraju zostaną przeprowadzone piłkarskie Mistrzostwa Świata do lat 20. Selekcjoner narodowej reprezentacji Jacek Magiera ogłosił szeroką kadrę na ten turniej. Wśród powołanych znalazło się dwóch graczy Lechii Gdańsk.

Łącznie w orbicie zainteresowań trenera Magiery znalazło się 50 zawodników. Do Gdańska przysłane zostały dwa listy. Ich adresatami byli Tomasz Makowski i Mateusz Żukowski. Pierwszy z wymienionych zawodników wyrasta na jednego z liderów biało-zielonej drużyny. W bieżącej kampanii ligowej Makowski rozegrał 22 spotkania, 17 w ramach rozgrywek LOTTO Ekstraklasy, natomiast 5 w Pucharze Polski, w których zdobył 5 bramek.  Młody zawodnik dojrzewa piłkarsko pod bokiem doświadczonego Daniela Łukasika, który pod okiem trenera Piotra Stokowca przeżywa swoją druga, a nawet trzecią młodość. Jak pokazuje boisko owa współpraca układa się znakomicie. Młody zawodnik Lechii to wychowanek łódzkiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, z której trafił do Gdańska. Swoje pierwsze kroki w piłkarskiej karierze stawiał w rodzinnym Zgierzu.

Drugi z powołanych do szerokiej kadry zawodników to nominalny napastnik Mateusz Żukowski. Urodzony w Lęborku piłkarz to jeden z najmłodszych graczy znajdujących się w orbicie zainteresowań Jacka Magiery, bowiem skończył dopiero 17 lat. Trener Stokowiec stopniowo dawkuje mu grę w pierwszej drużynie. Dotychczas Żukowski zagrał w 3 spotkaniach, 2 szanse otrzymał w Ekstraklasie, a 1 w Pucharze Polski. Należy jednak pamiętać, iż Mateusz Żukowski rywalizuje o miejsce w składzie z Flavio Paixao, Arturem Sobiechem, czy Jakubem Arakiem.

Przypomnijmy, że 14 piłkarzy z grona 50 powołanych przez Jacka Magierę to zwodnicy z klubów zagranicznych. Trzech piłkarzy na co dzień występuje w Anglii, to Marcin Bułka z Chelsea, Łukasz Bejger z Manchesteru United, i Mateusz Bogusz z Leeds United. Tradycyjnie najliczniejszą grupę stanowią piłkarze z Bundesligi, których znalazło się w szerokiej kadrze aż siedmiu. Wśród nich gracze, którzy w przyszłości mogą stanowić o sile seniorskiej reprezentacji. Tacy jak Marcel Zylla z Bayernu Monachium, czy Adrian Stanilewicz z Bayeru Leverkusen. Drugi z wymienionych graczy otrzymał już szansę debiutu w zespole Aptekarzy, a także wystąpił w spotkaniu Lidze Europy.

Mistrzostwa Świata U-20 to znakomita kuźnia talentów. Podczas wcześniejszych turniejów rozbłysły gwiazdy takich zawodników jak Sergio Aguero, Paul Pogba, Robert Prosiniecki, czy Javier Saviola. Podczas zbliżającej się edycji kibice poznają kolejne wielkie nazwiska, które złotymi zgłoskami zapisały się w historii futbolu.

Prze piłkarzami Jacka Magiery wyjątkowo trudne zadanie, bowiem jego drużyna będzie musiała zmierzyć się nie tylko z rywalami, ale i historią, a ta jest wyjątkowo chlubna. Biało-Czerwoni czterokrotnie wystąpili dotychczas na imprezie rangi Mistrzostw Świata. Reprezentacja Polski raz wywalczyła, brązowy medal, zaś w jednym turnieju uplasowała się tuż za podium.

Reprezentacja Polski zmierzy się w rywalizacji grupowej z Kolumbią, Senegalem i Thaiti.

ukowski_GN_fot