Święto muzyki i piwa – niebawem rusza AMBER FEST

12.07.2019
Przed nami jubileuszowa piąta edycja festiwalu AMBER FEST. Z tej okazji Agnieszka Kobus, p.o. Dyrektor Marketingu i Imprez Masowych na Stadionie Energa Gdańsk opowiada o tym jak narodził się pomysł, co jest największym wzywaniem organizacyjnym oraz jakie atrakcje czekają na uczestników w tym roku.

Kiedy narodził się pomysł by stworzyć taką imprezę jak AMBER FEST?

Zainspirowani Oktoberfestem, pomyśleliśmy że ciekawą inicjatywą byłoby zorganizowanie na Stadionie eventu roboczo przez nas nazwanego „dożynki chmielowe”, aby było to możliwe należało pozyskać partnera z branży browarniczej. Podjęliśmy rozmowy z Browarem Amber, nie tylko ze względu na jego lokalny charakter ale przede wszystkim wieloletnią tradycję Koźlaków Bielkowskich. Zaproponowaliśmy im nową formułę, organizację wydarzenia przy Stadionie Energa Gdańsk i w 2015 roku zaprosiliśmy mieszkańców Trójmiasta i okolic na pierwszą edycję. Sukces eventu oraz udana współpraca organizatorów przyczyniły się do tego, że AMBER FEST na stałe wpisał się w kalendarz trójmiejskich wydarzeń.

Co sprawia, iż AMBER FEST na tle innych tego typu imprez jest tak wyjątkowy, co stanowi jego wyróżnik?

Przede wszystkim to największe święto piwa i produktów regionalnych w północnej Polsce. Od początku naszym głównym celem jako organizatorów było przyciągnięcie zróżnicowanych grup odbiorców. Odnoszę wrażenie, co znajduje potwierdzenie we frekwencji (dotychczas w AMBER FEST uczestniczyło ponad 100 tys. osób), że osiągnęliśmy założony cel.

Gdy przygotowujesz AMBER FEST co stanowi największe wyzwanie organizacyjne?

Przygotowanie do każdego wydarzenia zawsze jest dużym wysiłkiem. Jeśli mówimy o AMBER FEST to prace nad festiwalem rozpoczynają się z 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Musimy w tym czasie pozyskać partnerów, artystów, wystawców, zorganizować atrakcje dla najmłodszych czy dopilnować formalności prawnych.Niezwykle istotnym zadaniem jest również  przygotowanie hal namiotowych, sanitariatu, stoisk dla wystawców czyli całe zaplecze techniczne, które musi zostać wcześniej przetestowane . Pracujemy w myśl zasady „wszystkie ręce na pokład”, zatem już na etapie przygotować zaangażowanych jest kilkanaście osób, w dzień eventu liczba ta diametralnie rośnie bo trzeba zabezpieczyć obecność pracowników ochrony, firmy sprzątającej, asysty technicznej. Najtrudniejsze zatem jest skoordynowania wszystkiego i jest to w zasadzie zadania, które trwa nieprzerwalnie przez te 6 miesięcy przygotować do zakończenia eventu. Należy jednak podkreślić, że świadomie decydujemy się na tego rodzaju wyzwania, moment w którym orientujesz się że na imprezie w świetnych nastrojach uczestniczy około 30 tysięcy ludzi (z czego połowa to stali bywalcy) daje niesamowitą satysfakcję i motywują do organizowania kolejnych edycji.

Biesiadowanie to jeden z elementów tej imprezy, ale drugim niemniej ważnym jest jej oprawa artystyczna i atrakcje, porozmawiajmy chwilę o nich.

Nadchodząca edycja będzie wyjątkowa, bowiem spotkamy się po raz piąty. Co roku przeprowadzamy również ankiety, kto nas odwiedza, w jakim przedziale wiekowym, co go najbardziej interesuje. Podczas zeszłorocznych badań, zauważyliśmy, że grupa odwiedzających AMBER FEST bardzo się odmłodziła. Silną reprezentację posiadają osoby między 20 a 35 rokiem życia. Podczas najbliższej edycji planujemy wykonać ukłon w ich stronę. Chcemy również zaprosić uczestników na improwizację a na scenie zagrają aż cztery zespoły. Oczywiście zwieńczeniem, tradycyjnie już, będzie impreza taneczna prowadzona przez DJ-a (który jest z nami od pierwszej edycji).

Jaka muzyka pojawia się na AMBER FEST, czy możemy określić jej profil?

Chętnie zapraszamy muzyków z naszego regionu, co posiada ten walor iż możemy promować, tutejszych twórców,jednocześnie ci artyści mają okazję wystąpić przed szeroką publicznością. Są to często zespoły, które określić można bardziej jako niszowe aniżeli znane z mediów. Muzyka, którą oferujemy jest zróżnicowana, występują zarówno zespoły wykonujące swoje utwory jak i zespoły coverowe, zespoły grające POP jak i Rock-a, w tym roku gwiazdą wieczoru będzie zespół Reagge, Etna Kontrabande..

Kto odnajdzie się na AMBER FEST, czy będą to wyłącznie miłośnicy piwa, czy również rodziny z dziećmi?

Całe rodziny są mile widziane podczas festiwalu. Dla najmłodszych mamy przygotowaną specjalną strefę, a w niej liczne atrakcje, w tym uwielbiane przez nich dmuchańce. Ponadto na najmłodszych czekać będą konkursy z nagrodami. Warto dodać, że wszystkie atrakcje jak i udział w AMBER FEST są darmowe.

IMG_9156