Stadion Energa Gdańsk w raporcie Uniwersytetu Warszawskiego
22.01.2019
Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego przygotował raport dotyczący polityki CSR profesjonalnych klubów sportowych w Polsce. Wśród działań odpowiedzialnych społecznie doceniony został m.in. projekt Ekstra FAN realizowany na Stadionie Energa Gdańsk.

Działalność Stadionu Energa Gdańsk to znacznie więcej niż organizacja wydarzeń sportowych, rozrywkowych czy biznesowych. Realizowana jest również polityka odpowiedzialności społecznej, w zakresie której prowadzone są m.in. projekty prozdrowotne, zajęcia zachęcające do rozwoju i aktywnego stylu życia, uczące szacunku do środowiska oraz  wspierające rozwój społeczności lokalnych.

Inicjatywy te dostrzegł Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, który przygotował raport pt. „Analiza odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów w Polsce”. Publikacja jest rezultatem wspólnej pracy badaczy z aż pięciu uczelni. Stadion Energa Gdańsk został w niej wyróżniony w kontekście działań w obszarach „społeczeństwo” oraz „środowisko”. Doceniono także projekt Ekstra FAN, który został opisany jako „będący w zasadzie kompleksową interwencją w styl życia kibiców szczególnie zagrożonych problemami zdrowotnymi”.

- Miło gdy w badaniach, które bezpośrednio nie dotyczą obiektów sportowych, zostaliśmy wyróżnieni a nasze projekty sportowo-zdrowotne zauważone i wskazane jako dobra praktyka - mówi Wojciech Dąbrowski, dyrektor ds. Komunikacji i CSR. - Niezwykle istotną rolę w kształtowaniu lokalnych społeczności mają współcześni idole – sportowcy i kluby sportowe. To dobrze, gdy kluby i jak widać także zarządcy obiektów sportowych są tego świadomi i podejmują działania, aby wykorzystać ten potencjał do kreowania pozytywnych zmian.

raportPrzypomnijmy, że Ekstra FAN to inicjatywa skierowana do osób z nadwagą w wieku 35 – 60 lat. Całość została przygotowana wspólnie z Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia, ERGO ARENĄ oraz klubami sportowymi: Lechią Gdańsk, Energą Wybrzeże Gdańsk, Treflem Gdańsk oraz Treflem Sopot. W ramach realizacji projektu odbywają się zajęcia z dietetykami, fizjologami, specjalistami z zakresu aktywności fizycznej i żywienia oraz wykwalifikowanymi trenerami. W samym 2018 roku uczestnikom udało się zdrowo zrzucić w sumie aż 386 kilogramów.

Cały raport do pobrania:
Analiza odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych w Polsce raport z badań (2.67 MB)