Spotkanie z Piotrem Stokowcem przed startem sezonu
31.07.2018
Biało-Zieloni meczem z Jagiellonią Białystok zainaugurowali nowy sezon LOTTO Ekstraklasy. Przed startem ligowych zmagań rozmawialiśmy z trenerem Biało-Zielonych o przygotowaniach do rozgrywek, a także jego trenerskich wzorcach i sposobach na wypoczynek po meczu.
piotr sotkowiec2

Czy sytuacja, w której szkoleniowiec obejmuje drużynę w trakcie rozgrywek po innym trenerze jest dla niego trudna?

Tak, to zawsze jest bardzo trudna sytuacja. Możną ją porównać do tej kiedy jeden lekarz w trakcie operacji przejmuje pacjenta od drugiego i musi poprowadzić ją do pomyślnego dla pacjenta finału. Ważna wtedy jest rozmowa z zawodnikami, przekazanie im swojej filozofii pracy i wspólna ciężka praca dla dobra zespołu.

W poprzednich latach Lechia bardzo wcześnie odpadała z rozgrywek Pucharu Polski, czy w nadchodzącym sezonie będzie chciał Pan postawić akcent na te rozgrywki.

Puchar Polski jest dla nas niezwykle ważny. Pozwala budować silną pozycję drużyny wśród zespołów w kraju, ale jest również znakomitą okazją do tego by awansować do europejskich pucharów. Chcemy wszędzie zaprezentować się z najlepszej strony.

W minionej kampanii ligowej jedną z największych bolączek Lechii była bardzo słaba defensywa. W jaki sposób uchronić drużynę przed tak dużą liczbą straconych goli.

Pracujemy nad tym na treningach, aby uszczelnić defensywę. Przepracowaliśmy solidnie okres przygotowawczy, który zaczął się po ostatnim meczu ligowym. Parametry, którymi dysponujemy pokazują, że został poczyniony progres. Cieszę się z realizacji założeń, które powzięliśmy przed startem przygotowań.

Czy posiada Pan swój trenerski wzorzec, osobę, która stanowi dla Pana inspirację?

Wielu trenerów pokazuje ciekawy warsztat i umiejętności budowania drużyny. Swego czasu interesującym szkoleniowcem, na którym różni trenerzy się wzorowali był Marcelo Bielsa. Zwłaszcza, gdy osiągał duże sukcesy z reprezentacją Chile. Również ciekawym trenerem pod względem pracy z drużyną jest Jurgen Klopp.

W jaki sposób stara się Pan odpoczywać od piłki nożnej, która pewnie zajmuje znaczną część Pana życia. Czy są jakieś sprawdzone sposoby?

Bardzo dobra jest aktywność fizyczna, w ten sposób można się świetnie zregenerować. Lubię biegać, a także grać w tenisa. Te dwie dyscypliny sportu pozwalają się zresetować. Podczas studiów miałem również zajęcia z psychologii i wiem jak od strony psychicznej i mentalnej wypocząć, by potem móc przyjmować kolejne wyzwania.

Gdyby posiadał Pan nieograniczone możliwości transferowe i nieograniczony budżet to, jakiego zawodnika chciałby Pan pozyskać?

Dobre pytanie. Gdybym miał niczym nieograniczone możliwości to chętnie pozyskałbym piłkarza linii obrony, albo defensywnego pomocnika, ponieważ tak buduje się zespoły. Dlatego ciekawie by było mieć w zespole takiego Thiago Silvę. Choć myślę, że kibice i koledzy z marketingu chcieliby mieć takiego rasowego napastnika, albo bardzo ofensywnego piłkarza, który strzelałby wiele bramek.

Dziękuje za rozmowę.