Reprezentacja Polski na Stadionie Energa Gdańsk
14.06.2019
W sezonie 2018/19 na stadionie w Letnicy odbył się między państwowy mecz Reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni zmierzyli się z reprezentacją Czech. Był to 7 mecz narodowej kadry rozegrany na Stadionie Energa Gdańsk.

Listopadowe spotkanie z naszymi południowymi sąsiadami stanowiło przetarcie dla zespołu Jerzego Brzęczka przed startem eliminacji Mistrzostw Europy. Biało-Czerwoni ulegli jednak piłkarzom z ojczyzny Bohumila Hrabala 0:1. Bramkę dającą zwycięstwo reprezentacji Czech zdobył w drugiej połowie meczu Jakub Jankto. Autor zwycięskiego gola na co dzień broni barw włoskiej Sampdorii Genua, natomiast swoje pierwsze kroki w zawodowej piłce stawiał w słynącej z dobrego szkolenia młodzieży akademii Slavii Praga.

Dla Jerzego Brzęczka spotkanie rozgrywane na Stadionie Energa Gdańsk posiadało wyjątkowy walor emocjonalny, albowiem przed kilkoma laty obecny trener kadry narodowej pełnił funkcję szkoleniowca Lechii. Trener Brzęczek stał się tym samym czwartym selekcjonerem, który poprowadził kadrę w meczu rozgrywanym na Stadionie Energa Gdańsk. Warto przypomnieć, iż aktualny szkoleniowiec dołączył do grona, w którym znajdują się Franciszek Smuda, Waldemar Fornalik i Adam Nawałka.

Polscy piłkarze dotychczas mierzyli się z rodakami Milosa Formana w 27 meczach. Bilans tych spotkań jest korzystniejszy dla Czechów, którzy 14 razy triumfowali. Biało-Czerwoni cieszyli się ze zwycięstw nad południowymi sąsiadami jedynie w 8 spotkaniach, natomiast 5 pojedynków kończyło się wynikami remisowymi.

Po raz pierwszy kadra narodowa zagrała w Letnicy we wrześniu 2011 roku z Niemcami. Od tego czasu Stadion Energa Gdańsk gościł drużyny Urugwaju, Danii, Litwy, Grecji, Holandii, Meksyku, zaś w listopadzie 2018 roku dołączyła do tego grona reprezentacja Czech.

Reprezentacja