Przeżyjmy to jeszcze raz: Lechia Gdańsk – Jagiellonia Białystok
30.04.2020
Każdy klub posiada rywala, z którym szczególnie lubi grać. Dla Biało-Zielonych takim zespołem jest Duma Podlasia. W kolejnym wydaniu naszego cyklu przypominamy wygrany 5:1 przez Lechię pojedynek z Jagiellonią.

Po zimowej przerwie w sezonie 2015/16 gdańscy piłkarze grali w kratkę przeplatając zwycięstwa porażkami. W czterech pierwszych spotkania zdobyli jedynie 6 punktów, pokonując 5:0 Podbeskidzie Bielsko-Biała i 3:1 Piasta Gliwice, oraz przegrywając  2:4 z Koroną Kielce i 0:1 z Zagłębiem Lubin.

Lepiej ligową wiosnę rozpoczęli białostoczanie, którzy do meczu z Lechią zebrali 7 punktów odnosząc zwycięstwa nad Śląskiem Wrocław i Lechem Poznań, oraz remisując z Pogonią Szczecin. W pierwszych czterech spotkaniach rundy rewanżowej jedynie Legia Warszawa była w stanie pokonać Jagiellonię. Duma Podlasia uległa stołecznemu klubowi, aż 0:4.

Piotr Nowak ówczesny trener Lechii posłał do gry następujący skład: Vanja Milinković Savić – Rafał Janicki, Mario Maloca, Jakub Wawrzyniak, Paweł Stolarski – Aleksandar Kovacević, Michał Chrapek, Milos Krasić, Lukas Haraslin – Flavio Paixao, Grzegorz Kuświk.

Michał Probierz wysłał do gry: Bartłomiej Drągowski – Łukasz Burliga, Sebastian Madera, Igors Tarasovs, Piotr Tomasik – Przemysław Frankowski, Jacek Góralski, Rafał Grzyb, Konstantin Vassiljev  - Fedor Cernych, Piotr Grzelczak.

Worek z bramkami w 7 minucie otworzył Portugalczyk Flavio Paixao i nie było to jego ostatnie słowo, bowiem kolejne gole dołożył w 44 i 90 minucie gry, kompletując hat-tricka. Ponadto dla Lechii trafili Grzegorz Kuświk i Milos Krasić. Jagiellonia była w stanie odpowiedzieć jedynie honorowym golem Fedor Cernycha.

Ostatecznie ligową kampanię w sezonie 2015/16 Biało-Zieloni zakończyli na 5 pozycji, tracąc 6 punktów do miejsca dającego prawo gry w eliminacjach europejskich pucharów. Jagiellonia z kolei znalazła się w dolnej ósemce, na koniec sezonu zajmując 11 miejsce, z 5 punktami przewagi nad strefą spadkową.

Jak potoczyły się losy uczestników tego spotkania? Dla Milosa Krasicia Lechia była ostatnim klubem w karierze i w 2018 roku zakończył przygodę z profesjonalnym futbolem. Natomiast Vanja Milinković-Savić z drużyny Biało-Zielonych trafił do Torino, z którego został wypożyczany do, SPAL, Ascoli, a obecnie do Standardu Liege. W barwach turyńczyków rozegrał tylko jedno spotkanie. Warto przypomnieć, że w roli zmiennika w drużynie Jagielloni pojawił się Karol Świderski, który z powodzeniem występuje w PAOK-u Saloniki, z którym w zeszłym sezonie wywalczył Mistrzostwo Grecji i krajowy puchar.