Piłkarskie podsumowanie sezonu 2018/2019
21.05.2019
Meczem z Jagiellonią zakończyła się najlepsza kampania ligowa w historii Biało-Zielonych. Gdański klub wywalczył Puchar Polski oraz brązowe medale LOTTO Ekstraklasy. Poniżej podsumowujemy występy Lechii w minionym sezonie.

Gdańszczanie obok Piasta Gliwice byli drużyną, która mogła wylegitymować się największą liczbą zwycięstw przed własną publicznością. Lechia na Stadionie Energa Gdańsk wygrała dwanaście razy, w pięciu spotkaniach padał wynik remisowym, natomiast dwukrotnie zespół Piotra Stokowca ulegał rywalom. Przypomnijmy, że najskuteczniejszy na własnym stadionie Piast odniósł tam 15 zwycięstw

Lechia w minionym sezonie zaliczała się do grona drużyn, które w domowych spotkaniach wykazywały się wysoką skutecznością pod względem liczby zdobywanych bramek. Kibice na Stadionie Energa Gdańsk zobaczyli trzydzieści trzy gole w wykonaniu piłkarzy Piotra Stokowca. Pod tym względem lepsza od Biało-Zielonych jest tylko drużyna aktualnych Mistrzów Polski. Podopieczni Waldemara Fornalika zdobyli na obiekcie przy ulicy Okrzei trzydzieści pięć trafień.

W przeciągu całego sezonu kibice Lechii najczęściej mogli cieszyć się po golach Flavio Paixao i Artura Sobiecha. Portugalski snajper zdobył piętnaście bramek, natomiast był napastnik Hannoveru dołożył do ogólnej puli siedem goli. Natomiast wśród asystentów prym wiedli zawodnicy lewoskrzydłowi – Filip Mladenović i Lukas Haraslin. Podania od Filipa Mladenovicia dziewięciokrotnie otwierały kolegom z drużyny drogę do bramki, natomiast Lukas Haraslin ośmiokrotnie wystawiał partnerom piłkę na wagę gola.

Obrońcy Lechii mieli w sezonie 2018/2019 wielkie wsparcie w postaci bramkarzy. Zarówno Dusan Kuciak, jak i jego zmiennik Zlatan Alomerović prezentowali równą formę. Słowak nie dał się pokonać piłkarzom rywali w szesnastu spotkaniach, natomiast Serb w dwóch meczach Ekstraklasy oraz dwóch Pucharu Polski. W zakończonych rozgrywkach w lidze częściej grał Dusan Kuciak, natomiast Zlatan Alomerović bronił dostępu do bramki Biało-Zielonych głównie w krajowym pucharze.