Odwiedź Muzeum Lechii z okazji 70-lecia klubu

10.12.2015
Do tej pory w Muzeum Lechii Gdańsk udało się zebrać około 2 tysięcy eksponatów

70-lecie istnienia Lechii Gdańsk to doskonała okazja nie tylko do tego, aby wyłonić najpopularniejszego piłkarza klubu, ale także by zgłębić swoją wiedzę na jego temat. W tym dziesięcioleciu wyróżnienie powędrowało do Romana Korynta i Zdzisława Puszkarza. Uhonorowany został także, nieżyjący już, Roman Rogocz. 

Muzeum Lechii Gdańsk, mieszczące się na terenie Stadionu Energa Gdańsk, otwarte zostało 15 kwietnia 2013 roku. Do tej pory udało się zebrać około 2 tysięcy eksponatów. Obecnie dla zwiedzających dostępnych jest blisko 1600 z nich. Wśród zbiorów znajdują się m.in. proporczyki, legitymacje, trykoty, puchary, plakaty, bilety, ulotki, zdjęcia. – Większość tych pamiątek została przekazana właśnie przez sportowców, trenerów, działaczy Lechii – mówi kustosz muzeum Zbigniew Zalewski. Nie zabrakło tu również makiet obiektów, na których grała Lechia – Stadionu Energa Gdańsk, mieszczącego się przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1 oraz obiektu znajdującego się przy ul. Traugutta 29. Zwiedzający mogą zobaczyć jeszcze replikę zdobytego w 1983 r. Pucharu Polski. W ostatnim czasie, dokładnie pod koniec października, do muzeum trafiła reprezentacyjna koszulka obrońcy Biało-Zielonych – Jakuba Wawrzyniaka. Kustosz przekonuje, że muzeum nadal zamierza rozszerzać swoje zbiory, w szczególności multimediów.

Warto dodać, że Lechia Gdańsk w swej historii słynęła z prowadzenia wielu sekcji sportowych i – choć dziś kojarzy się wyłącznie z piłką nożną – w przeszłości zdobywała liczne sukcesy m.in. w dyscyplinach takich jak: rugby, lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów, tenis stołowy, kolarstwo, narciarstwo, boks i wiele innych. Wizyta w muzeum to szansa, żeby dowiedzieć się, jak kształtowały się losy klubu i zgłębić to, co być może do tej pory nieznane. Wszystko to nie tylko w otoczeniu cennych pamiątek, ale i w sportowej atmosferze, którą tworzą m.in. archiwalne materiały wideo oraz dźwięki, zaczerpnięte ze sportowych wydarzeń. 

Najlepszą zachętą do odwiedzenia Muzeum Lechii Gdańsk zdają się być słowa jego kustosza: Myślę, że ten, kto nie był jeszcze kibicem Lechii, a tu przyjdzie, wyjdzie jako Biało-Zielony. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16. W poniedziałki i w dni meczowe obiekt jest zamknięty. Bilety w cenie 3 i 5 zł można nabyć przy wejściu.                    

Muzeum Lechii Gdańsk to drugie w Polsce muzeum poświęcone historii klubu sportowego.