Nowe lampy zadbają o kondycję murawy
09.11.2018
Jesienne dni robią się coraz krótsze i coraz mniej słoneczne. Na szczęście murawa na Stadionie Energa Gdańsk nie odczuje tych zmian. Wszystko za sprawą nowych lamp, które wspomogą procesy wegetacyjne, przez co zadbają, by trawa rosła zdrowa i gęsta nawet w pochmurne dni.

Ze względu na położenie Stadionu niektóre jego obszary są niemal przez cały czas zacienione. Większości roślin, w tym trawie, nie służy również jesienna, pochmurna aura. Nowe lampy zostały zakupione przez właściciela obiektu – spółkę Arena Gdańsk. Technologia zawarta w maszynach pozwala „oszukać naturę” i zapewnić murawie warunki niemal identyczne z tymi, jakie panują w słoneczne, letnie dni. Ich światło wspomaga naturalne procesy wegetacyjne oraz pozwala utrzymać fotosyntezę niezbędną do prawidłowego wzrostu. Inwestycja w nowe urządzenia nie oznacza jednak, że wcześniej murawa nie była doświetlana – do czasu zakupu korzystano z lamp udostępnionych przez firmę Trawnik.

Zakupionych zostało sześć nowych jednostek, każda o mocy ok. 1000 VAT. Wszystkie z nich są ruchome, dzięki czemu można swobodnie operować doświetlaniem i dostosowywać je do potrzeb obiektu. Cztery maszyny są wyposażone w 36 lamp, a pozostałe dwie w połowę mniej. Z tego typu technologii korzysta wiele zespołów światowego formatu - używane są przez m.in. kluby Premier League. Wartość inwestycji to w przybliżeniu 210 tys. Euro.

lampy