Najważniejsza jest otwartość i serdeczność – opowiadamy o pracy przewodnika na stadionie
03.07.2019
Przewodników możemy spotkać w muzeach, galeriach sztuki, czy na ulicach miast gdzie przed turystami odkrywają jego uroki. Ale nie są to jedyne miejsca, gdzie możemy skorzystać z ich wiedzy. Na Stadionie Energa Gdańsk również możemy ich spotkać, gdzie zabierają odwiedzających w podróż po zakamarkach i kulisach obiektu opowiadając jego historie. O pracy przewodnika na stadionie opowiedział Filip Pomierski, który na co dzień oprowadza po stadionie jego gości.

W jaki sposób zaczęła się Twoja przygoda z pracą przewodnika?

Dość niezwykle. Pewnego razu wraz z grupą przyjaciół postanowiliśmy zwiedzić stadion. Zasłuchałem się osoby, która opowiadała nam o obiekcie, i pomyślałem, że może powinienem sam spróbować takiej pracy. Czekałem cierpliwie, aż pojawi się taka sposobność, i gdy zauważyłem ogłoszenie mówiące o tym, iż stadion poszukuje przewodników postanowiłem się zgłosić. Po niedługim czasie miałem okazję opowiadać o stadionie na swojej pierwszej wycieczce w roli przewodnika.

Jakie zmysły powinien mieć wyostrzone dobry przewodnik, czy możesz wskazać umiejętności, które przydają Ci się podczas oprowadzania po Stadionie?

Podstawą jest komunikatywność. Dobra dykcja to także ważna umiejętność, niezwykle cenny jest bogaty zasób słów. Z racji tego, iż odwiedzają nas również goście z zagranicy, ważne jest to by przewodnik porozumiewał się w języku obcym. Jednak najważniejsza jest otwartość i serdeczność.

Czy każdy przewodnik posiada swój styl oprowadzania?

Myślę, że tak. Każdy z nas jest inny i w odmienny sposób opowiada o tym miejscu, co każdą wycieczkę czyni jeszcze ciekawszą. Sam jestem pasjonatem piłki nożnej dlatego podczas zwiedzania obiektu staram się wplatać w swoją narrację anegdoty i ciekawostki związane zarówno z naszą rodzimą piłką, jak i tą w wydaniu światowym. Lubię również podczas zwiedzania odnieść się do innych dyscyplin, jak piłka ręczna, siatkówka, czy koszykówka.

Na koniec zapytam, co odwiedzającym podoba się na stadionie najbardziej?

Stadion ze względu na swoje rozmiary i urodę już na wstępie robi olbrzymie wrażenie na zwiedzających. Gdy przechodzimy blisko murawy nasi goście mogą namacalnie poczuć atmosferę meczu, spoglądając na otaczające boisko trybun. To wywołuje zawsze podziw u osób odwiedzających stadion. Choć takim szczególnym miejscem są też szatnie tam każdy biorący udział w wycieczce może poczuć się jak piłkarz przed meczem.

Filip foto.JPG