Murawa na PGE ARENIE Gdańsk pod okiem fachowców
23.02.2015

PGE ARENA słynie ze swojego wyglądu, bezpieczeństwa, jakie zapewnia uczestnikom imprez masowych, oferty dla biznesu oraz atrakcji dostępnych w centrum FUN ARENA. Jednak dla wielu ludzi, zwłaszcza kibiców, to właśnie murawa jest głównym elementem stadionu. W zależności od tego, jak radzą sobie piłkarze, bywa nazywana dwunastym zawodnikiem drużyny. Ten zawodnik traktowany jest ze specjalną uwagą. Bez względu na to, która drużyna rozegra najbliższy mecz.  

Pielęgnacja murawy obejmuje szereg specjalistycznych prac, ale o ich skuteczności decyduje przede wszystkim nasłonecznienie. W zimowe krótkie dni słońca jest zbyt mało, by trawa rosła. Od jesieni aż do wczesnej wiosny często całkowite zachmurzenie dodatkowo ogranicza dostęp do promieni słonecznych. Ten okres powszechnie uznawany jest jako pozawegetacyjny, co oznacza brak stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych trawy. Na PGE ARENIE podejmowano już próby sztucznego doświetlenia murawy. Jednak efekty nie były satysfakcjonujące. Różnice pomiędzy fragmentami doświetlanymi a pozostałą powierzchnią murawy okazały się niemal niezauważalne.

Stadion nad chłodnym morzem

Trudno porównywać z Gdańskiem stadiony cieplejszego Wrocławia czy Poznania, gdzie wiosna przychodzi znacznie szybciej. Wybrzeże z jego właściwościami klimatycznymi różni się od klimatu nizinnego wnętrza kraju co powoduje niższe dobowe i roczne amplitudy temperatur u nas. W Skandynawii na wielu stadionach, na których odbywają się rozgrywki w najwyższej klasie, częstym jest korzystanie ze sztucznej nawierzchni. Menedżerowie takich obiektów decydują się na to właśnie z mniejszego nasłonecznienia i wpływu klimatu. Wprowadzenie sztucznej nawierzchni na PGE ARENIE, na której rozgrywane są mecze Ekstraklasy, byłoby jednak niezgodne ze wskazaniami UEFA. Zabieg ten obniżyłby prestiż stadionu, a tym samym atrakcyjność grających tu drużyn. Cały czas śledzimy najnowsze osiągnięcia w zakresie odpowiedniego utrzymania murawy w zadaszonych obiektach naszej strefy geograficznej – niewykluczone, że w przyszłości zapadnie decyzja o zastosowaniu murawy hybrydowej bądź nowych technologii doświetlania.

Fachowcy od trawy

Murawą na PGE ARENIE Gdańsk opiekuje się firma Trawnik Producent, która obsługuje też inne stadiony Ekstraklasy – obok PGE ARENY również obiekt Piasta Gliwice – oraz Stadion Narodowy w Warszawie. Zajmuje się także utrzymaniem boisk treningowych Lechii Gdańsk przy ul. Traugutta (które wielokrotnie były podawane jako przykład jednej z najlepszych muraw w Polsce) i jest stałym dostawcą murawy na większość piłkarskich płyt w Polsce. Firma uprawia trawę na ponad 300 hektarów pól, co odpowiada około 400 dodatkowym boiskom. Nasz stadion korzysta między innymi z glikolowego systemu podgrzewania murawy, który mimo braku wymagań ze strony PZPN oraz T-Mobile Ekstraklasa, jest włączony bez przerwy od momentu, gdy temperatury spadły poniżej 5 st. C. Nie wywołuje on efektu pełnej wegetacji, ale ma na celu utrzymanie chociaż minimalnego wzrostu trawy oraz przyswajanie przez nią nawozów i środków stymulujących.

Firma, która opiekuję się naszą murawą, pracuje zgodnie ze szczegółowym harmonogramem. Obok koszenia czy podlewania obejmuje on też tak zwane piaskowanie, aerację, wertykulację, specjalistyczne opryski zapobiegające chorobom i grzybom oraz szereg aplikacji nawozowych uzupełniających składniki pokarmowe, odpowiednich dla pory roku.

Temat wielowarstwowy

Murawę sprawdza się także pod względem jej przesiąkalności. Testy filtracji przechodzą górne warstwy płyty boiska. Jej specjalna konstrukcja pozwala uniknąć problemów z zastojem wody. Jest ona odprowadzana dzięki systemowi drenażu, warstwie piasku, która pełni też funkcję retencyjną. To tutaj ważną rolę odgrywa warstwa wegetacyjna, którą wykonano zgodnie z restrykcyjną normą DIN 18035, precyzyjnie dobierając jej skład. Musi być ona nośnikiem części organicznych, będących pożywieniem dla korzeni murawy, a ponadto utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności. W przypadku murawy wynosi on 20-30 procent.

Wymiana po dużym koncercie

Częste wymiany murawy, poza tym, że są kosztowne, nie są potrzebne. Korzystne jest aby murawa leżała jak najdłużej, wtedy jest dobrze ukorzeniona, jest bardziej przewidywalna w utrzymaniu. Organizacja dużego koncertu, przykrycie części murawy sceną powoduje jednak jej całkowite zniszczenie w tym miejscu. Jedyną opcją jest wtedy wymiana murawy i w celu zapewnienia jak najlepszych warunków dla piłkarzy, chcemy wymieniać całą murawę, a nie tylko jej części.  Gdyby tak duże imprezy masowe nie odbywały się na stadionie, ta sama murawa utrzymywałaby się dalej. Od momentu wybudowania stadionu w 2011 r. murawę wymieniano 5 razy, raz z powodu wymagań UEFA na EURO 2012, trzy razy po koncertach, jakie miały miejsce na naszym stadionie oraz raz dodatkowo w związku z koniecznością wymiany warstwy wegetacyjnej.

Murawa, tak jak wszystko, przy dużej eksploatacji zużywa się. Aby ten proces spowolnić, po każdym meczu  wykonywane są liczne naprawy. W  miejsca większych uszkodzeń przeszczepia się nową darń, pochodzącą z poletka, które znajduje się na stadionie. Fachowcy wkraczają na murawę tuż po tym, jak zejdą z niej piłkarze. Prace nierzadko trwają do świtu, a następnie przez kolejnych kilka dni. Wszystko po to, by przed kolejnym meczem boisko było w optymalnym stanie, gotowe do gry. Wszystkie zabiegi związane z utrzymaniem murawy na PGE ARENIE Gdańsk prowadzone są systematycznie i z uwagą. Reszty musi dopełnić natura.

Murawa na PGE ARENA Gdańsk – stan obecny

W chwili obecnej murawa wygląda w najlepszy możliwy sposób. Należy zwrócić uwagę, że obecna murawa w ciągu 12 dni była intensywnie eksploatowana 3 razy – podczas 2 meczy Lechii Gdańsk w ramach T-Mobile Ekstraklasa oraz 1 treningu I-go zespołu Lechii Gdańsk (przed pierwszym meczem). W ciągu najbliższych niespełna dwóch tygodni będziemy podejmowali wszelkie możliwe kroki i działania w celu poprawienia stanu murawy. Niemniej w najbliższych dniach nie planujemy wymiany murawy, ponieważ obecne temperatury powodują ogromne ryzyko w zakresie przeszczepiania murawy z pól uprawnych oraz faktu, czy murawa przyjmie się, czy za chwilę nie będzie konieczna jej kolejna wymiana w związku z brakiem ukorzenienia się przez warunki atmosferyczne.