Kartka z kalendarza: 11 lat temu rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

08.08.2019
Dokładnie 8 sierpnia Li Ning zapalił znicz olimpijski w pekińskim Ptasim Gnieździe rozpoczynając Igrzyska XXXIX Olimpiady. W związku z tym w dzisiejszej kartce z kalendarza przypominamy historię piłki nożnej na igrzyskach.

Na początku futbol na igrzyskach olimpijskich był traktowany nieco z rezerwą, głównie jako dyscyplina pokazowa. Swój debiut na olimpijskim szlaku piłka nożna zaliczyła podczas igrzysk w Paryżu w 1900 roku. Co ciekawe to nie drużyny narodowe początkowo startowały w tym turnieju, a kluby, które reprezentowały swoje kraje. Pierwszym w historii złotym medalistą został zatem brytyjski Upton Park FC, natomiast srebro przypadło w udziale francuskiemu klubowi USFSA XI, zaś brąz belgijskiemu Universite Libre de Bruxelles.

Polacy na igrzyskach startowali siedmiokrotnie, dwa razy jeszcze przed wojną, natomiast ostatni raz w 1992 roku. Podczas pierwszego występu na turnieju w Paryżu w 1924 roku Biało-Czerwoni prowadzeni przez Adama Obrubańskiego odpadli już po pierwszym meczu z Węgrami, przegrywając aż 0:5. Szansę na pierwszy medal polscy piłkarze zyskali jeszcze przed wojną. Na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku podopieczni Józefa Kałuży zajęli czwarte miejsce, przegrywając w meczu o brąz z Norwegią 2:3, choć do przerwy utrzymywał się wynik remisowy. Pierwszy sukces przyniósł dopiero start w Monachium, gdzie zespół Kazimierza Górskiego zdobył złoty medal, natomiast cztery lata później Polacy przywieźli srebro z Montrealu. Ostatni udział Biało-Czerwonych w piłkarskim turnieju olimpijskim przypada na 1992 rok, wtedy to ekipa Janusza Wójcika sięgnęła po srebrny medal, przegrywając z Hiszpania 2:3. Na osłodę pozostał polskiej drużynie, tytuł króla strzelców dla Andrzej Juskowiaka, który zdobył 7 bramek.

Futbol w wydaniu kobiecym zagościł w programie igrzysk dopiero w Atlancie w 1996 roku. W turnieju wzięło udział 8 zespołów. Premierowe złoto wywalczył gospodynie - Amerykanki, ze srebrem wróciły Chinki, natomiast brąz zdobyły Norweżki. Ogółem podczas sześciu kobiecych turniejów olimpijskich w piłce nożnej, najwięcej bo aż czterokrotnie triumfowały reprezentantki Stanów Zjednoczonych.

Ciekawostką jest to iż przez lata reprezentacja Brazylii uchodziła za wyjątkowo pechową. Popularni Canarinhos orbitowali przez wiele lat wokół złotego medalu igrzysk, jednak zawsze w drodze na najwyższy stopień podium stawał im jakiś rywal. Dopiero podczas igrzysk w Rio de Janeiro Brazylia sięgnęła po upragnione złoto. Zdobywając tym samym komplet najcenniejszych trofeów w reprezentacyjnym futbolu. Natomiast medal olimpijski zdobi gabloty brazylijskiej federacji razem z pucharami Mistrzostw Świata i COPA AMERICA.

Kolejny piłkarski turniej olimpijski podczas igrzysk w Tokio w 2020 roku.

Fota
Fot. Marcin Łabędzki