Reforma rozgrywek Ekstraklasy – czego możemy spodziewać się w nowym sezonie?
16.03.2018
Zmiany, zmiany, zmiany – tak można zatytułować publikację na temat reformy naszych rodzimych rozgrywek. Od sezonu 2019/20 z Ekstraklasą pożegnają się trzy drużyny, zespoły by rozgrywać mecze w elicie będą musiały posiadać własny stadion spełniający wymogi licencyjne, natomiast do wyłonienia Mistrza Polski nadal będzie potrzebnych 37 kolejek.

Jedną z najistotniejszych zmian jest ta dotycząca przyznawania licencji na grę w Ekstraklasie. Kluby, aby rywalizować w gronie najlepszych, będą musiały legitymować się własnym stadionem mogącym pomieścić minimum 4500 widzów. Oznacza to, że zespół, który nie posiada takiego, nie zostanie dopuszczony do rozgrywek. To informacja szczególnie ważna dla drużyn z zaplecza, bowiem oznacza dla nich konieczność szybkiego dostosowania własnej infrastruktury stadionowej do wymogów licencyjnych.

Spore zmiany czekają również system spadków i awansów do Ekstraklasy. Bezpośrednio z I Ligi awansują dwie drużyny. Natomiast czternasty zespół Ekstraklasy rozegra mecz barażowy o prawo gry w najwyższej klasie rozgrywkowej ze zwycięzcą turnieju barażowego I ligi, w którym wystąpią zespoły z miejsc 3-6. W półfinałach turnieju zagrają ze sobą ekipy z miejsc 3 i 6 oraz 4 i 5, zwycięzcy awansują do finału. Wygrany barażowego turnieju zmierzy się z 14 drużyną Ekstraklasy.

Bez zmian pozostanie system rozgrywania 37. kolejek w sezonie. Podobnie jak na dotychczasowych zasadach drużyny po zasadniczej rundzie rozgrywek trwającej 30 kolejek zostaną podzielone na dwie grupy: mistrzowską i spadkową. W rudzie finałowej podczas, której rozegranych zostanie 7 kolejek zespoły z miejsc 1-8 będą walczyły między sobą o tytuł Mistrza Polski i prawo gry w europejskich pucharach, natomiast drużyny z miejsc 9-16 będą rywalizowały o utrzymanie w lidze.

Reforma ma również dotknąć rozgrywki Pucharu Polski. Rywalizacja o krajowy puchar ma się odbywać na zasadach znanych z niemieckich, czy angielskich boisk. Oznacza to, że spotkania fazy ćwierćfinałowej i półfinałowej rozgrywek będą odbywały się bez meczów rewanżowych. Wszystkie rozwiązania mają na celu zwiększenie atrakcyjności rozgrywek.

Stadion Energa Gdańsk
Stadion Energa Gdańsk
Stadion Energa Gdańsk