Murawa pod szczególną troską - rozmowa z groundsmanem Krzysztofem Puzio
30.05.2018
Ruszyły prace związane z rekultywacją murawy hybrydowej na obiekcie w Letnicy. Na czym polega ten proces opowiada w rozmowie z Gdansk News Krzysztof Puzio z firmy Trawnik Producent, który opiekuje się boiskiem Stadionu Energa Gdańsk.

Czym jest rekultywacja murawy?

Gdy mówimy o samej nazwie, to właściwszym niż rekultywacja, jest renowacja. Czyli odświeżanie całej struktury boiska i przywracanie wartości użytkowych murawy. Renowacja polega na usuwaniu chwastowych gatunków trawy, oraz zgromadzonego filcu poprzez zabieg skaryfikacji następnie wsiewana jest nowa , właściwa dla muraw sportowych mieszanka gatunków trawy. Poprawiana jest także struktura gleby. Polega to na piaskowywaniu i wczesywaniu piasku w profil gleby, dla poprawy jej właściwości wegetacyjnych i lepszej możliwości odprowadzania wody.

Jak wygląda ten proces na murawie hybrydowej, a w jaki sposób dokonuje się go na klasycznej zielonej nawierzchni. Czy można mówić o dużych różnicach pomiędzy jednym a drugim rodzajem murawy?

Różnica jest zasadnicza. Murawa zastosowana na Stadionie Energa Gdańsk jest naturalną murawą hybrydową z maty, tutaj nie możemy robić skaryfikacji w sposób agresywny. Chodzi o to by nie uszkodzić tej maty. Zabiegi agrotechniczne na murawie hybrydowej są w porównaniu do standardowej nawierzchni mniej agresywne, ale częściej wykonywane.

Na czym polegają różnice w utrzymaniu naturalnej murawy hybrydowej w porównaniu do murawy standardowej. Czy możemy mówić o wyraźnym podziale?

Murawa hybrydowa to murawa naturalna, gdzie sztuczne źdźbła trawy, które stanowią tylko 3 % zadarnienia oraz mata pełni funkcję zbrojenia i poprawia stabilizację gruntu, na którym rośnie naturalna trawa. Dzięki czemu murawa hybrydowa jest bardziej wytrzymała na jej użytkowanie oraz jest mniej kontuzjogenna dla piłkarzy.

Na samym końcu porozmawiajmy o jeszcze jednej rzeczy. Podobno będzie miał Pan pracowite wakacje? Czy możemy nieco uchylić rąbka tajemnicy.

Właśnie wracam z mojej pierwszej wizji lokalnej w Soczi, odnośnie boiska, na którym będą trenowali nasi piłkarze reprezentacji. Podejrzewam, że trzeba będzie jeszcze sprawdzić efekt wytycznych, które otrzymali miejscowi specjaliści. Do tego dochodzi jeszcze zbudowanie boiska na mecz reprezentacji Polski z Litwą na stadionie PGE Narodowym. Lato to faktycznie będzie gorący okres. Oprócz tego jeszcze trzeba sprawdzić i przygotować wszystkie obiekty, które będą służyły podczas zgrupowań reprezentacji w tym okresie przed mundialem czyli w Juracie i Arłamowie. Tak by piłkarze mogli spokojnie skupić się na pracy nad formą potrzebną podczas Mistrzostw Świata. 

Stadion - paski — kopia (46)
4301