Multimedialne Oceanarium w Gdańsku coraz bliżej
21.03.2018
Inwestycja zaplanowana została w zgodzie z najnowszymi trendami gospodarczymi i zostanie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. O wspólnym projekcie podczas prestiżowych targów „MIPIM - The World's Leading Property Market” opowiadali we francuskim Cannes Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz prezes inwestora PFI Future Marek Nowara.

Projektowany obiekt „Nautilus Gdańsk – podróż w głębie oceanów” ma przybliżyć odwiedzającym tajemnice, jakie kryją w sobie oceaniczne głębiny. Ekspozycje odzwierciedlające naturalne ekosystemy wraz z wystawami eksponatów oraz opisami, mają pełnić funkcję edukacyjną i rozrywkową. Multimedialne sale edukacyjne oraz jaskinie wrażeń 5D z pewnością pomogą młodszemu pokoleniu zrozumieć świat, który nas otacza i przyswoić sobie wiedzę w sposób najbardziej naturalny.

- Wielofunkcyjny obiekt przemysłu czasu wolnego Nautilus Gdańsk oprócz swojej, jakże ważnej roli edukacyjnej, będzie pełnił funkcję ponadregionalnej atrakcji turystycznej czym przyczyni się do promocji Gdańska i województwa pomorskiego. Przewidujemy, że inwestycja będzie magnesem, który przyciągnie do naszego miasta dodatkowy strumień ok. 2 500 000 turystów rocznie, a jednocześnie zaspokoi potrzeby turystyczne mieszkańców Gdańska. Dodatkowo, inwestycja będzie kołem zamachowym dla dalszego rozwoju Letnicy, która w ciągu najbliższych kilku lat zmieni się w jedną z najnowocześniejszych dzielnic Gdańska – powiedział Paweł Adamowicz, Prezdent Miasta Gdańska.  

Oceanarium ma zostać wybudowane w bezpośrednim sąsiedztwie Stadionu Energa Gdańsk. Partnera do realizacji wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na budowie obiektu strefy czasu wolnego z wiodącą funkcją oceanarium, wyłoniono w drodze międzynarodowego konkursu, zorganizowanego przez spółkę miejską Arena Gdańsk. Zwyciężyła koncepcja przygotowana przez firmę PFI Future S.A., która m. in. zrealizowała obiekt wrocławskiego Afrykarium. Jej głównym zadaniem będzie zapewnienie finansowania projektu.

- Nautilus Gdańsk to obiekt, który będzie kolejnym odcinkiem serialu obiekty strefy czasu wolnego poświęconym Ameryce Południowej. Pozwoli zwiedzającym przenieść się na kilka godzin do ciekawych i tajemniczych zakątków Ameryki Południowej, w których będzie można poznać faunę i florę jaka występuje w różnych miejscach tego kontynentu. Wierzymy, że wielofunkcyjny i edukacyjny obiekt realizowany razem z Areną Gdańsk będzie wyróżnikiem nie tylko na mapie Polski, ale tej części Europy, przez co szybko zdobędzie miano silnika turystycznego Gdańska, jak i całego regionu. Mieszkańcom Gdańska, a także turystom, Nautilus Gdańsk zapewni przede wszystkim pozytywną dawkę słonecznej energii, możliwość zajrzenia w podwodny świat m.in. krainy Amazonii. Nautilus będzie atrakcją turystyczną przez 365 dni w roku, bez względu na pogodę czy porę roku będzie zapewniał zwiedzającym słoneczną kąpiel w egzotycznych klimatach Ameryki Południowej - podsumowuje Marek Nowara, Prezes PFI Future S.A. 

Oficjalne podpisanie umowy wspólników odbędzie się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Rozpoczęcie robót budowalnych planowane jest pod koniec obecnego roku, a otwarcie inwestycji w 2021 roku. Koszt budowy całego kompleksu zawierającego Oceanarium, Tropikalną Lagunę, centrum edukacji 5D, strefę gastronomiczną, pasaż handlowy, galerię medyczną oraz 4* hotel to ok. 450 000 000 złotych. Pełne wizualizacje koncepcji znajdują się na stronie inwestora: http://pfi-future.eu/nasze-inwestycje/#inwestycje.