SPA dla murawy

W Gdańsku zdecydowano się na zastosowanie nowatorskiej technologii, dzięki której stan murawy na PGE Arenie Gdańsk będzie jeszcze lepszy. Trawa została przykryta specjalnym dachem, który tworzy warunki wegetacji podobne do tych panujących w maju i w czerwcu!

W Gdańsku zdecydowano się na zastosowanie nowatorskiej technologii, dzięki której stan murawy na PGE ARENIE będzie jeszcze lepszy. Trawa została przykryta specjalnym dachem, który tworzy warunki wegetacji podobne do tych panujących w maju i w czerwcu! Taki sposób podnoszenia jakości nawierzchni jest możliwy dzięki porozumieniu pomiędzy Arena Gdańsk Operator a czołowym, europejskim producentem darniny i jednym z liderów budownictwa sportowego – firmą TRAWNIK PRODUCENT.

Wprawdzie murawa stadionu, która została zainstalowana na początku listopada, przetrwała zimę w wyśmienitym stanie, jednak celem operatora jest zawsze zapewnienie boiska najwyższej jakości, aby ułatwić grę piłkarzom Lechii Gdańsk. Co więcej, dogrzewanie trawy pozwoli stworzyć nawierzchnię zbliżoną do tych jakie piłkarze napotykają podczas zgrupowań w ciepłych krajach, np. w Turcji. Zastosowana metoda umożliwia wykorzystanie płyty stadionu także w okresie przerwy zimowej, co znacznie zwiększa potencjał obiektu.

Choć w angielskiej Premier League  rozwiązanie to stosowane jest regularnie na stadionach ligowych a także na legendarnym Wembley, to w Polsce technologia dopiero się pojawiła.Użycie jej w Gdańsku jest pierwszym zastosowaniem tej metody w naszym kraju.

Jakie są korzyści tego rozwiązania?
„Przede wszystkim, nad całą murawą rozciągnięta została specjalna powłoka, której wysokość sięgnie 5,5 metra. Następnie, 2 specjalne dmuchawy podniosą temperaturę w namiocie a tym samym stworzą specyficzny, korzystny mikroklimat wegetacyjny. Cały proces montażu powłoki trwa około 4 godzin”, tłumaczy Tomasz Czuszel z firmy Trawnik Producent.

Taki zabieg przyspiesza wegetację roślin i wzmacnia ich system korzeniowy, co czyni murawę bardziej wytrzymałą na zużycie oraz poprawia jej kolor. Działania poprzedziły specjalne zabiegi pielęgnacyjne, polegające m.in. na zastosowaniu aplikacji nawozowej, dosianiu trawy na powierzchni całego boiska oraz wykonaniu oprysków przeciwgrzybicznych i przeciwchorobowych. Co ważne, operator stadionu nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów utrzymania boiska, gdyż wszystkie prace są realizowane w ramach istniejącej umowy.

Newsletter

Formularz kontaktowy