„Socjologiczne eksploracje” na PGE Arenie

Socjologiczne Eksploracje Po Przestrzeniach Współczesnego Sportu – taki tytuł miała konferencja zorganizowana na PGE Arenie Gdańsk. Jej współorganizatorem była Lechia Operator.

Socjologiczne Eksploracje Po Przestrzeniach Współczesnego Sportu – taki tytuł miała konferencja zorganizowana na PGE Arenie Gdańsk. Jej współorganizatorem była Lechia Operator.

Konferencja rozpoczęła się prezentacją Stadiony.net o zmianach na stadionach piłkarskich pod kątem organizacji widowisk i zachowań widzów. Drugi punkt programu to prezentacja prof. Granta Jarvie ze Stirling University. Sport jest w jego opinii fantastycznym narzędziem do walki z przestępczością, bezrobociem i innymi zagrożeniami. Dowodzą tego badania naukowe i praktyka, np. poprawa bezpieczeństwa najgorszych dzielnic Londynu, Johannesburga czy Glasgow właśnie poprzez inwestycję w sport. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że chodzi nie o stadiony dla zawodowych klubów, lecz w infrastrukturę dostępną dla wszystkich mieszkańców. Kluczowe jego zdaniem jest zwrócenie uwagi politykom na ogromny i dowiedziony wpływ rozwoju sportu.

Co robiły nowe kraje byłej Jugosławii po powstaniu? - pytał z kolei prof. Robert Giulianotti. Odpowiedź: tworzyły flagę, zakładały linię lotniczą i drużynę narodową w piłce nożnej. To dowodzi, jak wielkie znaczenie ma futbol. Zresztą wystarczy spojrzeć, jak na czas gry w wielkich turniejach kraje pokrywają się flagami – na domach, biurach, samochodach. Z drugiej strony globalizacja futbolu to też kwestia interesów – często realizowanych prawie siłowo przez wielkie kluby czy wielkich organizatorów lub na ich rzecz. Ogromne zyski FIFA, UEFA i największych klubów świata oznaczają też osłabienie mniejszych uczestników „rynku”, np. kluby piłkarskie w Afryce, Azji lub mniej popularne reprezentacje piłkarskie.

Z kolei druga część czwartkowych prezentacji to bardzo krytyczna ocena przygotowań do Euro 2012 ze strony prof. Anny Gizy i Projektu Społecznego 2012. Później prezentacja prof. Tomasza Szlendaka i dr. Radosława Kossakowskiego na temat porównania kibiców Lechii i Twente Enschede. Oprócz naukowców uczestnikami konferencji byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”.

Newsletter

Formularz kontaktowy