Rok po Euro - było warto!

Rok po Euro - było warto!

Dokładnie rok temu wszyscy szykowaliśmy się na wyjątkowy wieczór, rozpoczęcie spotkaniem Hiszpania – Włochy Euro 2012 w Gdańsku. Jedni z nas -  z biletami na stadion w ręku, inni - bawiąc się razem z przyjaciółmi w Strefie Kibica na Placu Zebrań Ludowych. Generalnie cały Gdańsk żył Euro2012. Co Euro dało nam oprócz wspaniałych emocji rok temu, mówili dziś na konferencji prasowej na PGE ARENIE Prezydent Paweł Adamowicz i jego zastępca Andrzej Bojanowski.

Prezydenci przypomnieli dziennikarzom, że wszystkie wielkie inwestycje drogowe zakończone w ubiegłym roku to efekt pierwszej decyzji sprzed paru lat – zgłoszenia Gdańska do organizacji Euro2012. Żeby Euro było trzeba było zbudować stadion, a dzięki temu, że stadion powstał i Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zostały zaplanowane w Polsce, Gdańsk mógł ubiegać się o środki unijne przeznaczone na budowę dróg.  – I tak, ryzyko, że nie każda droga zostanie wybudowana na czas przed pierwszym meczem mistrzostw i fakt konieczności tłumaczenia się z niego przed Unią, też braliśmy pod uwagę – mówił dziennikarzom Prezydent Paweł Adamowicz – Było warto nawet z tym ryzykiem podjąć się budowy dróg, inaczej taka trasa jak Nowa Słowackiego nie wiadomo kiedy i czy w ogóle by powstała.

Wtórował temu zdaniu Zastępca Prezydenta, Andrzej Bojanowski, który dodał, że w tym samym czasie oprócz tak spektakularnej poprawy komunikacji drogowej udało się w Gdańsku usprawnić również komunikację publiczną, zmodernizować kolej SKM, rozpocząć projekt Kolei Metropolitalnej.  - Dzisiaj z naszych doświadczeń, dosłownego budowania czegoś wielkiego z niczego, jak stadionu w miejscu zaniedbanych ogródków działkowych korzystają nasi sąsiedzi – mówi Andrzej BojanowskiRosjanie przyjeżdżają do nas po gdańskie know-how, a my pokazując im zdjęcia starej Letnicy i obwożąc ich po nowej, pokazując stadion i w szybki sposób dostając się na lotnisko Nową Słowackiego, pokazujemy, że naprawdę można w tak krótkim czasie przeprowadzić taki ogrom inwestycji. Euro było dla nas świetną zabawą ale i katalizatorem postępu.

Z okazji rocznicy Miasto wydało książkę pokazującą przekrój inwestycji oddanych przed i po Euro, omawiającą wszystkie mecze mistrzostw i zawierającą setki danych takich jak np. liczba turystów zagranicznych, którzy odwiedzili Gdańsk, liczba osób bawiących się w strefie Kibica, łóżek zarezerwowanych w hotelach itd., itd. Książka jest bogato ilustrowana i po otwarciu przynosi nam te same emocje, które towarzyszyły gdańszczanom w czerwcu zeszłego roku. 

Newsletter

Formularz kontaktowy